Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowenia przyjmuje krytykę Brukseli, obiecuje reformy gospodarcze

0
Podziel się:

Słowenia jest świadoma braku równowagi makroekonomicznej w jej
gospodarce, lecz priorytetem rządu jest rozwiązanie tego problemu - poinformował w środę resort
finansów, odnosząc się do krytyki KE, która wyraziła zaniepokojenie sytuacją gospodarczą Słowenii.

Słowenia jest świadoma braku równowagi makroekonomicznej w jej gospodarce, lecz priorytetem rządu jest rozwiązanie tego problemu - poinformował w środę resort finansów, odnosząc się do krytyki KE, która wyraziła zaniepokojenie sytuacją gospodarczą Słowenii.

Komisja skrytykowała Słowenię w środę w raporcie na temat sytuacji gospodarczej krajów unijnych; KE zwraca uwagę na niestabilną sytuację w słoweńskim sektorze bankowym.

KE zwróciła również uwagę w swym raporcie na brak równowagi makroekonomicznej i zaapelowała do Lublany o przygotowanie i przedstawienie Komisji jeszcze w kwietniu planu reform gospodarczych.

"Rząd zgadza się z Komisją, która podkreśla, że jego priorytetem powinna być restrukturyzacja sektora bankowego, zagwarantowanie przedsiębiorstwom lepszego zarządzania, również poprzez ich sprywatyzowanie, oraz dalsza naprawa finansów publicznych" - głosi komunikat resortu finansów.

Ministerstwo przypomina w oświadczeniu, że podjęto już liczne działania mające uzdrowić gospodarkę kraju, jak na przykład ustanowienie "złego banku", do którego zostaną przeniesione toksyczne aktywa instytucji finansowych obciążonych złymi długami. Plan ten ma wejść w życie "w lecie" - informuje ministerstwo, które obiecuje również dalsze prace nad rewizją budżetu.

Nowa premier Słowenii Alenka Bratuszek powiedziała po wtorkowym spotkaniu z szefem KE Jose Manuelem Barroso, że jej rząd pracuje już nad konsolidacją sektora bankowego.

Słowenia, która przystąpiwszy w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią stabilnej gospodarki, wpadła w roku 2012 w recesję. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego są warte 7 mld euro. Według MFW suma potrzebna na rekapitalizację trzech największych słoweńskich banków sięga miliarda euro, ale według prognoz agencji ratingowej Fitch jest to raczej 2 mld euro.

Jak pisze AFP, maleńka, licząca 2 mln mieszkańców Słowenia często jest uznawana za "słabe ogniwo" strefy euro, które może być skazane na pomoc zagraniczną. Obawy przed tym, że Lublana nie poradzi sobie bez pakietu pomocowego, wzrosły po załamaniu sektora bankowego na Cyprze. (PAP)

fit/ mc/

13577685 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)