Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śmigłowce w Afganistanie dostaną mocniejsze silniki

0
Podziel się:

Dostawa nastąpi jeszcze w tym roku - deklaruje wiceszef MON Marcin
Idzik.

Śmigłowce w Afganistanie dostaną mocniejsze silniki
(MON/isaf.wp.mil.pl)
bEsmImVx

Dostawa wzmocnionych silników do śmigłowców Mi-24 znajdujących się na wyposażeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie nastąpi w tym roku - deklaruje wiceszef MON Marcin Idzik.

Piloci realizujący zadania w misji ISAF od dłuższego czasu sygnalizowali problemy z silnikami do Mi-24; wskazywali, że mają zbyt małą moc, by móc swobodnie operować w rejonie działań - w terenie górskim, często w wysokich temperaturach i znacznym zapyleniu.

Mi-24 to ciężki śmigłowiec bojowy radzieckiej konstrukcji, zaprojektowany jako maszyna wsparcia z powietrza, może też służyć do transportu do ośmiu żołnierzy; w Polsce służą od połowy lat 80.
_ - Dostawa sześciu silników do Mi-24 ma być zrealizowana do końca tego roku _ - podał Idzik. Zastrzegł jednocześnie, że w siłach zbrojnych nie ma obecnie takich maszyn z nowymi silnikami, dlatego konieczne są testy w kraju przed wysłaniem ich w rejon misji. Pytany, kiedy wzmocnione śmigłowce trafią do Afganistanu, wiceszef MON zapewnił, że nastąpi to na przełomie roku.

bEsmImVz

W grudniu ubiegłego roku Mi-24 należący do polskiego wojska rozbił się w Afganistanie kilkadziesiąt metrów od bazy Ghazni. Na szczęście żaden z siedmiu żołnierzy znajdujących się wówczas na pokładzie nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Wcześniej, w lipcu ubiegłego roku w Afganistanie polski Mi-24 awaryjnie lądował z powodu - jak podawało MON - gwałtownej utraty mocy.

W Afganistanie służy obecnie około 2,6 tysiąca polskich żołnierzy, kontyngent ma na wyposażeniu kilka śmigłowców, obok Mi-24 także Mi-17.

bEsmImVF
bEsmImWa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)