Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SN: pierwsze posiedzenia ws. odwołań po reorganizacji sądów - 7 lutego

0
Podziel się:

Na 7 lutego Sąd Najwyższy wyznaczył pierwsze posiedzenia w sprawie odwołań
sędziów, dotyczących przeniesienia na inne miejsce służbowe po reorganizacji sądów rejonowych -
poinformował PAP zespół prasowy Sądu Najwyższego.

Na 7 lutego Sąd Najwyższy wyznaczył pierwsze posiedzenia w sprawie odwołań sędziów, dotyczących przeniesienia na inne miejsce służbowe po reorganizacji sądów rejonowych - poinformował PAP zespół prasowy Sądu Najwyższego.

"Na razie wyznaczone zostały posiedzenia dotyczące trzech wniosków, ogółem wpłynęły 232 wnioski sędziów" - powiedziała PAP Teresa Pyźlak z zespołu prasowego SN. Wnioski będą rozpatrywane w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN.

Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Reorganizację krytykują środowiska sędziowskie i samorządowe; przepisy, na podstawie których reforma została dokonana, zaskarżono też do Trybunału Konstytucyjnego. Wielu sędziów ze zniesionych sądów złożyło wnioski o przeniesienie w stan spoczynku lub odwołało się od decyzji o przeniesieniu do większych jednostek.

Głównym celem przeprowadzonej od nowego roku reorganizacji sądów rejonowych - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia pracą sędziów. W 79 małych sądach rejonowych połączonych z innymi orzekało ponad 550 sędziów.

Odwołania sędziów od decyzji ministra sprawiedliwości w sprawie przeniesienia sędziego ze zniesionego sądu na inne miejsce służbowe - czyli do sąsiedniego, większego sądu - wpływają do SN od kilku tygodni.

Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych zgoda sędziego na przeniesienie na inne miejsce służbowe nie jest wymagana m.in. w przypadku "zniesienia stanowiska wywołanego zmianą w organizacji sądownictwa lub zniesienia danego sądu lub wydziału zamiejscowego albo przeniesienia siedziby sądu". Od takiej decyzji ministra sędziemu przysługuje odwołanie do SN.

Jednocześnie do resortu sprawiedliwości trafiło w ostatnich tygodniach blisko 100 wniosków w sprawie przejścia sędziów w stan spoczynku, niektóre są jeszcze rozpatrywane. Resort informował, że minister postanowił w większości nie przekazywać tych wniosków do rozpoznania Krajowej Radzie Sądownictwa.

W poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że spośród nadesłanych wniosków "na palcach jednej ręki można policzyć" te, które pochodzą od sędziów będących w wieku uprawniającym do przejścia w stan spoczynku. "Wyrażałem zgodę w paru przypadkach, tam gdzie sędziowie mieli odpowiedni wiek, aby przejść w stan spoczynku; wnioski od osób młodszych bezwzględnie i ze stuprocentowym przekonaniem odrzucałem" - powiedział minister. (PAP)

mja/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)