Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SN: proces ws. zabójstwa w porachunkach gangów - do powtórki

0
Podziel się:

Do sądu I instancji wraca sprawa gangsterów za zastrzelenie w 2004 r. w
przestępczych porachunkach Wojciecha Cz., "Focusa" - postanowił we wtorek Sąd Najwyższy. Wcześniej
skazano ich na 25 lat więzienia, ale na podstawie paragrafu uchylonego przez TK.

Do sądu I instancji wraca sprawa gangsterów za zastrzelenie w 2004 r. w przestępczych porachunkach Wojciecha Cz., "Focusa" - postanowił we wtorek Sąd Najwyższy. Wcześniej skazano ich na 25 lat więzienia, ale na podstawie paragrafu uchylonego przez TK.

44-letni Wojciech Cz. pseudonim "Focus" został zastrzelony z pistoletu maszynowego w marcu 2004 r. w warsztacie samochodowym na warszawskim Bemowie. Policja ustaliła, że były to przestępcze porachunki gangsterów z tzw. grupy błońskiej, mającej na swym koncie handel bronią i narkotykami, napady, wymuszenia rozbójnicze i kradzieże.

Oskarżeni o zabójstwo zostali Patrycjusz P., Andrzej L., Andrzejowi M. oraz Paweł M. Podsądni usłyszeli też zarzuty nielegalnego posiadania broni. Wszyscy są aresztowani.

Za zabójstwo z bronią groziła im kara 25 lat więzienia albo dożywocie. Taka sankcja groziła za tę zbrodnię do 22 kwietnia 2009 r. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie - po 25 lat więzienia dla zabójców - zapadł jednak 23 kwietnia.

Tego dnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane zapadłe kilka dni wcześniej orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił moc obowiązującą paragrafu sankcjonjącego zabójstwo z bronią w ręku na poziomie 25 lat więzienia lub dożywocia. TK uznał, że takie ograniczenie swobody sędziowskiego wymiaru kary narusza konstytucję.

Wynika z tego, że od 23 kwietnia 2009 r. zabójstwo z bronią jest sankcjonowane tak samo jak inne morderstwa. Grozi więc za nie kara od 8 do 15 lat, 25 lat więzienia albo dożywocie.

Tego dotyczyła zasadnicza część kasacji obrońców skazanych, które we wtorek rozpoznał Sąd Najwyższy. "Nie można nikogo skazywać za przestępstwo, które nie istnieje, to błędna kwalifikacja prawna" - podkreślał mec. Grzegorz Majewski, obrońca Patrycjusza P. Broniąca Andrzeja M. mec. Małgorzata Osiejewicz także przekonywała, że takie skazanie jest niedopuszczalne.

Adwokaci domagali się uchylenia wyroków 25 lat więzienia i ponownego rozpoznania sprawy w sądzie I instancji. Wskazywali też na inne uchybienia proceduralne, jakich miały się dopuścić sądy w tej sprawie.

Wniosek o uchylenie wyroku z powodu złej kwalifikacji prawnej i wymiaru kary poparła we wtorek Prokuratura Generalna.

SN uwzględnił kasację i uchylił wyroki skazujące - także wobec tych gangsterów, którzy nie złożyli kasacji. "Sąd Okręgowy orzekał, gdy przepis, który przyjął za podstawę skazania, już nie obowiązywał" - przyznał w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia SN Eugeniusz Wildowicz.

Zarazem SN zauważył, że już w listopadzie 2009 r. błąd I instancji mógł naprawić Sąd Apelacyjny w Warszawie, który jednak tego nie uczynił. "Także obrońcy oskarżonych nie zauważali wtedy tego błędu - być może nie chcieli go wtedy dostrzec" - dodał. (PAP)

wkt/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)