Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SN wydał uchwałę w sprawie odszkodowań za niewykonane eksmisje

0
Podziel się:

Tylko właściciel mieszkania może żądać od gminy odszkodowania za brak
lokali socjalnych dla eksmitowanych lokatorów - wynika ze środowej uchwały Sądu Najwyższego. Nie
dostanie odszkodowania zrzeszenie, które nie było właścicielem zajmowanych mieszkań.

Tylko właściciel mieszkania może żądać od gminy odszkodowania za brak lokali socjalnych dla eksmitowanych lokatorów - wynika ze środowej uchwały Sądu Najwyższego. Nie dostanie odszkodowania zrzeszenie, które nie było właścicielem zajmowanych mieszkań.

Zrzeszenia prywatnych właścicieli domów i kamienic powstały po II wojnie światowej jako organizacje właścicieli nieruchomości i mieszkań. Przynależność do nich była przymusowa, dopiero od 1959 r. zniesiono obowiązek zrzeszenia się właścicieli kamienic.

Sprawa rozpatrywana przez SN dotyczyła odszkodowania, o które wystąpiło lokalne zrzeszenie właścicieli nieruchomości we Włocławku. Wynajmowało ono kilku osobom mieszkania we Włocławku w starych kamienicach, jednak samo nie miało tytułu prawnego do kilku lokali.

Wcześniej mieszkania te należały do małżeństwa, które jeszcze w 1961 r. wyemigrowało z Polski. Do czasu wyjazdu małżonkowie byli członkami zrzeszenia właścicieli. Od momentu opuszczenia przez nich kraju ich mieszkaniami administrowało zrzeszenie, ono też wynajmowało je. W latach 1999 - 2006 zrzeszenie zdecydowało się jednak wypowiedzieć najem kilku mieszkań i uzyskało w tej sprawie prawomocne wyroki eksmisyjne. Lokatorzy nie wyprowadzili się jednak, bo władze Włocławka nie zapewniły im lokali socjalnych, mimo że sądy zobowiązały je do tego.

Wobec tego zrzeszenie zażądało od władz Włocławka ponad 53,6 tys. zł odszkodowania za niezapewnienie eksmitowanym najemcom lokali socjalnych.

Sąd I instancji oddalił powództwo. Wskazał, że zrzeszenie nie podało, na jakiej podstawie dysponuje mieszkaniami, z których lokatorzy mieli być wyeksmitowani. Sąd uznał, że w tej sytuacji, skoro zrzeczenie nie jest właścicielem tych lokali, a tylko nimi administruje, to nie ma prawa domagać się odszkodowań od miasta. Może to zrobić tylko właściciel.

Zrzeszenie odwołało się od tego wyroku, ale sąd apelacyjny zdecydował się zadać Sądowi Najwyższemu pytanie w tej sprawie. Spytał, czy zrzeszenie właścicieli nieruchomości może wytoczyć proces przeciwko gminie o odszkodowanie za niemożność eksmitowania lokatorów z powodu braku lokali socjalnych dla nich.

W środę Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie uchwałę. Stwierdził, że zrzeszenie właścicieli nieruchomości, które włada mieszkaniami bez tytułu prawnego do nich, nie może dochodzić od gminy takiego odszkodowania (sygn. III CZP 23/13). (PAP)

cmi/ kjed/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.