Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sokołowski: za incydentami na Podlasiu mogą stać ci sami sprawcy

0
Podziel się

#
dochodzi kolejna wypowiedź rzecznika policji
#

bEiURRcR

# dochodzi kolejna wypowiedź rzecznika policji #

01.09. Warszawa (PAP) - W sprawie incydentów wymierzonych w mniejszości narodowe w woj. podlaskim badanych jest kilka wątków - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, istnieje prawdopodobieństwo, że stoją za nimi ci sami sprawcy lub sprawca.

"To dla nas bardzo ważna sprawa. Jest trudna ze względu na to, że miejsca, w których dopuszczono się tych aktów wandalizmu, nie były zabezpieczone monitoringiem. Policjanci opierają się więc na zeznaniach świadków i śladach zabezpieczonych na miejscu" - dodał. "Bardzo zależy nam jednak, by ta sprawa została jak najszybciej rozwiązana" - dodał.

bEiURRcT

Zaapelował, aby osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat tej sprawy, skontaktowały się z najbliższą jednostką policji. "Do tej pory dotarliśmy do bardzo wielu osób, które mogą być świadkami w tym postępowaniu" - powiedział dziennikarzom Sokołowski.

Rzecznik nie chciał podać innych szczegółów dotyczących tego postępowania. Dopytywany o to czy sprawca jest jeden, czy chodzi o większą liczbę osób, odparł: "Ujawnienie pewnych informacji zaszkodziłoby w tej chwili prowadzonemu postępowaniu. Policjanci koncentrują się na zatrzymaniu tego człowieka pod kątem przede wszystkim zniszczenia mienia. Potem będziemy mogli więcej powiedzieć na temat intencji tego człowieka, co nim kierowało i jakie były motywy jego działania" - powiedział Sokołowski.

Do incydentów na Podlasiu dochodzi od ok. miesiąca. Nieznani sprawcy zamalowali m.in. farbą budynek synagogi i umieścili tam napisy o treści faszystowskiej; zniszczyli mienie w Centrum Muzułmańskim w Białymstoku i zamalowali napisy w języku litewskim w gminie Puńsk. Podpalono też drzwi mieszkania małżeństwa polsko-pakistańskiego.

Z kolei w środę zniszczono w Jedwabnem pomnik upamiętniający mord dokonany 70 lat temu na Żydach przez ich polskich sąsiadów. Na samym pomniku zamalowano zieloną farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, które się na tam znajdują, jest też swastyka. Na elementach okalających obelisk napisano natomiast: "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Są też swastyki i symbole SS.

bEiURRcZ

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, która zajmuje się także wyjaśnianiem pozostałych incydentów. W śledztwa włączona została też m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "W tej chwili rozpatrywanych jest kilka różnych wersji zdarzeń. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że za wszystkimi tym aktami stoi ten sam lub ci sami sprawcy" - dodał Sokołowski.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno zaapelował w czwartek do mieszkańców regionu o "czujność i o zwracanie uwagi na podejrzane zachowania w pobliżu miejsc ważnych dla mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych". "To właśnie zwykli ludzie mają największe szanse na zauważenie niepokojących zachowań, zaalarmowanie służb" - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP.

Rzeczniczka wojewody Joanna Gaweł poinformowała natomiast, że miejsca "mogące stanowić obiekt ataków rasistowskich" będą częściej patrolowane. "W Białymstoku w monitorowaniu zagrożonych obiektów pomoże straż miejska" - powiedziała.

Zdaniem pełnomocnika wojewody podlaskiego ds. mniejszości narodowych, socjologa Macieja Tefelskiego na razie trudno ocenić, czy ostatnie zdarzenia w Podlaskiem to wandalizm, czy niepokojące zjawiska na tle narodowościowym. Według niego nastąpił pewien ciąg zdarzeń i można się zastanawiać, czy mają jakiś wspólny mianownik.

bEiURRda

Tefelski uważa też, że za wcześnie na odpowiedź, czy za zdarzeniami w Podlaskiem stoi zorganizowana grupa, struktura, czy też nie. Dodał, że do podobnych zdarzeń o charakterze nacjonalistycznym dochodzi też w innych krajach europejskich. Przypomniał też, że w żadnym innym regionie nie ma pomnika upamiętniającego tak tragiczne i trudne dla Polaków sprawy. Jedwabne to - jak powiedział - niejako "symbol wszystkich pogromów". Tefelski uważa, że to czynniki, które "idealnie pasują" na ataki. Mimo to - liczbę tych ataków uważa za znikomą.

W najbliższy poniedziałek wojewoda, komendant wojewódzki policji oraz pełnomocnik wojewody do spraw mniejszości mają spotkać się z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych. Na spotkaniu będzie mowa o tym, co robić, by nie doszło więcej do incydentów podobnych do tych, które już miały miejsce w regionie.

W środę wiceminister SWiA Adam Rapacki powiedział w Sejmie, odpowiadając na pytania posłów dotyczące tych incydentów, że ma "dużą dozę przekonania, iż sprawcy zostaną wykryci". Poinformował również, że na polecenie wojewody powołano zespół (działający przy zespole zarządzania kryzysowego), który ma monitorować sytuację i zapobiegać podobnym incydentom.

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną. (PAP)

bEiURRdb

pru/ rof/ kow/ gdyj/ itm/

bEiURRdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)