Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska chce zwołania RBN ws. domniemanych podsłuchów USA

0
Podziel się:

W związku z medialnymi doniesieniami o możliwej inwigilacji przywódców
państw europejskich przez USA, Solidarna Polska chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej
sprawie - powiedział w sobotę lider tej partii, eurodeputowany Zbigniew Ziobro.

*W związku z medialnymi doniesieniami o możliwej inwigilacji przywódców państw europejskich przez USA, Solidarna Polska chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie - powiedział w sobotę lider tej partii, eurodeputowany Zbigniew Ziobro. *

"Od kilku dni media informują nas o problemie możliwej inwigilacji przywódców państw europejskich, prowadzonej przez USA. Ta sprawa ujawniła szerszy problem, jakim jest bezpieczeństwo komunikacji, w tym telefonicznej i internetowej, najważniejszych osób w państwie" - powiedział Ziobro na sobotniej konferencji prasowej, opisanej w komunikacie przekazanym w sobotę PAP.

Jak podkreślił szef SP, RBN jest konstytucyjnym organem odpowiednim do zajmowania się sferą bezpieczeństwa naszego państwa. W związku z tym - według Ziobry - prezydent Bronisław Komorowski powinien pilnie zwołać posiedzenie Rady.

"Każdego dnia zapadają na szczytach władzy najważniejsze decyzje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Brak zabezpieczenia kontrwywiadowczego naraża Polskę na ogromne problemy" - zaznaczył.

Według szefa SP sprawą domniemanych podsłuchów powinien zająć się również Sejm. Według niego premier powinien zwrócić się z wnioskiem do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia niższej izby parlamentu w tej sprawie. "Polskie państwo będzie silne i bezpieczne, kiedy będziemy stosować niezbędne procedury, które zagwarantują najważniejszym osobom w kraju bezpieczeństwo komunikacji" - dodał Ziobro.

W połowie tygodnia niemiecki "Der Spiegel" napisał, że kanclerz Niemiec Angela Merkel mogła być obiektem inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby wywiadowcze. Według redakcji amerykańskie służby przez lata namierzały prywatny telefon komórkowy pani kanclerz. Brytyjski "Guardian" dodawał, że Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) monitorowała rozmowy telefoniczne 35 przywódców państw po tym, jak jeden z amerykańskich urzędników w 2006 roku przekazał NSA ponad 200 numerów telefonicznych ze swoich kontaktów.

Sprawa rzekomych podsłuchów była także jednym z tematów zakończonego w piątek szczytu UE. Premier Donald Tusk powiedział w jego trakcie, że oczekuje od strony amerykańskiej informacji, czy tego typu praktyki dotyczyły też Polski.

Francja i Niemcy chcą rozmawiać z USA, aby do końca roku wyjaśnić zasady działania służb wywiadowczych. Inicjatywę tę, podjętą wobec afery wokół prowadzonej przez wywiad USA inwigilacji, poparli w czwartek w Brukseli przywódcy pozostałych państw UE. Do inicjatywy przyłączyły się Włochy i Belgia. (PAP)

mick/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)