Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska proponuje zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych

0
Podziel się:

Klub Solidarnej Polski zapowiedział, że złoży we wtorek projekt nowelizacji
ustawy o zamówieniach publicznych. Według propozycji SP w przetargach ma decydować w mniejszym niż
do tej pory stopniu kryterium ceny. Projekt wprowadza też Centralny Rejestr Wykonawców Zamówień
Publicznych.

Klub Solidarnej Polski zapowiedział, że złoży we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych. Według propozycji SP w przetargach ma decydować w mniejszym niż do tej pory stopniu kryterium ceny. Projekt wprowadza też Centralny Rejestr Wykonawców Zamówień Publicznych.

Posłowie SP: Piotr Szeliga oraz Tomasz Górski podkreślili na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt "spełnia oczekiwania przedsiębiorców i urzędników".

"Chodzi nam o to, żeby w nowej perspektywie budżetowej UE stworzyć uczciwe warunki przetargów. Mamy doświadczenia z wielu lat, na przykład, że zbudowana tańszym kosztem droga rozsypuje się po kilku latach" - podkreślił Szeliga.

Dodał, że "Solidarna Polska proponuje, aby o wyborze oferty decydowała nie, jak dzisiaj, w 90 procentach przetargów, najniższa cena". "Najkorzystniejsza oferta według naszej ustawy będzie rozumiana jako bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego" - powiedział Szeliga.

Według projektu SP prezes Rady Ministrów miałby wydać na podstawie znowelizowanej ustawy rozporządzenie określające obowiązkowe kryteria oceny ofert przetargowych; wśród kryteriów miałyby się znaleźć: trwałość materiałów, sprawność, innowacyjność, optymalne koszty eksploatacji i serwisu oraz solidność.

Szeliga podkreślił, że inaczej wygląda przetarg na dostawę komputerów, inaczej na budowę drogi. "Urzędnicy będą musieli, działając dla dobra urzędu, wyznaczyć kryteria" - powiedział.

Jak zaznaczył, dotychczas częstą praktyką było, że przetarg wygrywała firma oferująca najniższą cenę, a następnie wprowadzano aneksy do umowy. W ten sposób - zauważył Szeliga - faktycznie inwestycja kosztuje dużo więcej niż zaproponowały firmy, które przegrały przetarg.

W projekcie SP wprowadza się też nową instytucję: Centralny Rejestr Wykonawców Zamówień Publicznych, który miałby podlegać prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych.

"Chodzi o to, żeby uprościć procedury. Dzisiaj firmy startują w licznych przetargach. Za każdym razem muszą dostarczać różne zaświadczenia z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Taki rejestr będzie zawierał najważniejsze dane dotyczące danej firmy. Firma będzie miała ustawowy obowiązek co jakiś czas aktualizować te dane, ale nie będzie musiała co chwilę wyciągać kolejnych zaświadczeń. Ułatwi to życie przedsiębiorcom" - powiedział Szeliga. (PAP)

tgo/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)