Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska przygotowuje pakiet ustaw "Koleją w przyszłość"

0
Podziel się:

Solidarna Polska szykuje pakiet ustaw kolejowych; zakłada on m.in.
konsolidację wybranych spółek z Grupy PKP. SP przedstawi go w czwartek na ogólnopolskiej
konferencji "Koleją w przyszłość", w której wezmą udział przedstawiciele największych kolejowych
związków zawodowych.

Solidarna Polska szykuje pakiet ustaw kolejowych; zakłada on m.in. konsolidację wybranych spółek z Grupy PKP. SP przedstawi go w czwartek na ogólnopolskiej konferencji "Koleją w przyszłość", w której wezmą udział przedstawiciele największych kolejowych związków zawodowych.

"Po walce o bezpłatne autostrady czy likwidację fotoradarów wypowiadamy kolejną wojnę ministrowi transportu z PO Sławomirowi Nowakowi, tym razem w sprawie kolei (...) minister Nowak odpowiedzialny za kolej powinien mieć na drugie imię +kompromitacja+, gdyż Polacy szybciej jeździli po kraju przed wojną" - powiedział PAP rzecznik SP Patryk Jaki.

Poinformował, że podczas konferencji, która odbędzie się w Sali Kolumnowej Sejmu, zaprezentowane zostaną najnowsze propozycje ustawowe autorstwa Solidarnej Polski zmierzające do usprawnienia funkcjonowania Grupy PKP.

Jak podkreślił, w szczególności zmiany mają dotyczyć struktury organizacyjnej, zapewnienia kolejowych przewozów regionalnych umożliwiających dojazd do pracy i szkoły, jak również zagwarantowania właściwych warunków pracy pracownikom na stanowiskach bezpośrednio odpowiadających za bezpieczeństwo ruchu.

Poinformował, że w konferencji mają wziąć udział przedstawiciele największych związków zawodowych, eksperci i naukowcy zajmujący się tematyką transportu kolejowego. "Wszyscy będziemy dyskutować o nowych pomysłach na rozwiązanie problemów polskich kolei, nad bieżącą sytuacją w PKP oraz nad możliwymi perspektywami jej rozwoju w przyszłości" - dodał.

W pakiecie ustaw kolejowych Solidarnej Polski - zaznaczył Jaki - znajdą się postulaty dotyczące m.in. konsolidacji wybranych spółek z Grupy PKP, cofnięcie usamorządowienia Przewozów Regionalnych sp. z o.o. oraz powołanie państwowego funduszu celowego z przeznaczeniem środków finansowych wyłącznie na dofinansowanie kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich, z pozostawieniem Funduszu Kolejowego jako wsparcia dla modernizacji sieci kolejowej oraz taboru.

Ponadto SP chce zawarcia w rozporządzeniu Rady Ministrów wykazu linii kolejowych, co - jak przekonywał rzecznik SP - w połączeniu ze zmienionymi kryteriami likwidacji linii kolejowych ma zapobiec zbyt pochopnemu ich zamykaniu.

"Chcemy także wprowadzenia pojęcia zawieszenia świadczenia kolejowego transportu zbiorowego, którego tryb ma uchronić pasażerów przed nagłą utratą możliwości dotarcia do szkół i zakładów pracy. Ponadto upominamy się o prawa zwykłych kolejarzy, a zwłaszcza tych, którzy bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo ruchu kolejowego, aby zatrudniani byli oni wyłącznie na podstawie umów określonych przepisami kodeksu pracy" - zaznaczył Jaki.

Innym pomysłem, do którego politycy Solidarnej Polski będą chcieli przekonać związki zawodowe i ekspertów, będzie wzmocnienie pozycji prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w zakresie nadzoru nad odpowiednim ułożeniem rozkładu jazdy pociągów na linii kolejowej, zapewniającego regularne połączenia w ramach sieci kolejowej. Ponadto prezes UTK miałby możliwość natychmiastowego wstrzymania lub ograniczenia ruchu na linii kolejowej w razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub przewozów. (PAP)

agy/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)