Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarność: będzie trudno o wspólne stanowisko w sprawie OFE

0
Podziel się:

Będzie próba zawarcia wspólnego stanowiska, ale to sprawa bardzo trudna.
Niewiele przemawia za tym, że uda się osiągnąć takie wspólne stanowisko - powiedział PAP Henryk
Nakonieczny z prezydium komisji krajowej Solidarności.

Będzie próba zawarcia wspólnego stanowiska, ale to sprawa bardzo trudna. Niewiele przemawia za tym, że uda się osiągnąć takie wspólne stanowisko - powiedział PAP Henryk Nakonieczny z prezydium komisji krajowej Solidarności.

Pracodawcy i związki zawodowe spotkają się w piątek rano w warszawskim Centrum Dialog, by uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie rządowych propozycji zmian w ubezpieczeniach społecznych. W czwartek na stronach KPRM opublikowano najnowszą wersję projektu.

Jak poinformował PAP rzecznik Solidarności Wojciech Gumułka, związek przedstawi swoje stanowisko najwcześniej w piątek, podstawą jednak będzie otrzymanie gotowej, pełnej wersji projektu, co do czwartkowego wieczora nie nastąpiło.

Gumułka powiedział, że "wspólne stanowisko jest możliwe, ale nie jest pewne". "Będzie próba zawarcia wspólnego stanowiska, ale to sprawa bardzo trudna. Niewiele przemawia za tym, że uda się osiągnąć takie wspólne stanowisko" - zaznaczył Henryk Nakonieczny z prezydium komisji krajowej związku.

"Jest wiele różnic, ale trzeba próbować" - ocenił związkowiec. Dodał, że choć nie ma już pola do negocjacji na temat projektu ze stroną rządową, stanowisko partnerów społecznych w tej sprawie może mieć znaczenie dla rządu, parlamentu i w końcu prezydenta - przy podejmowaniu decyzji odnośnie zmian w systemie emerytalnym.

Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. składki emerytalnej. Rząd w opublikowanej w czwartek najnowszej wersji projektu podtrzymał swoje stanowisko z grudnia 2010 r., że od 2011 r. do 2012 r. część składki przekazywanej do OFE w gotówce będzie stanowiła 2,3 proc., a na subkonto w ZUS 5 proc. W 2013 r. część przekazywana OFE miałaby wynosić 2,8 proc. a do ZUS 4,5 proc., w 2014 r. 3,1 proc. a do ZUS 2,8 proc. W 2015 i 2016 r. byłoby to 3,3 proc. do OFE i 4 proc. do ZUS. Od 2017 ten poziom ma wynosić 3,5 proc. OFE i 3,8 proc. ZUS.

Wiadomo m.in., że zgodnie z projektem, środki zgromadzone w drugim filarze ubezpieczeń i subfunduszu ZUS będą podlegać dziedziczeniu, tak jak obecnie. Kwestia ta była m.in. jednym z postulatów strony społecznej.

Rząd ma zająć się projektem we wtorek 8 marca. (PAP)

mtb/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)