Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarność sprzeciwia się zapowiadanym planom prywatyzacyjnym

0
Podziel się:

NSZZ "Solidarność" sprzeciwia się zapowiadanym przez rząd planom
prywatyzacyjnym. Stanowisko w tej sprawie Komisja Krajowa związku przyjęła podczas obrad
zakończonych w środę w Gdańsku.

NSZZ "Solidarność" sprzeciwia się zapowiadanym przez rząd planom prywatyzacyjnym. Stanowisko w tej sprawie Komisja Krajowa związku przyjęła podczas obrad zakończonych w środę w Gdańsku.

Związkowcy uważają, że "pospieszna prywatyzacja w niekorzystnej sytuacji rynkowej przypomina wyprzedaż majątku narodowego i świadczy o braku pomysłu rządu na załatanie największej od 20 lat +dziury budżetowej+".

Marta Pióro z biura prasowego Komisji Krajowej powiedziała PAP w środę, że związkowcy obawiają się, że "ceny za firmy mogą być niższe od ich rzeczywistej wartości".

"Szczególnie niebezpieczna dla przyszłości Polski będzie sprzedaż firm z sektora paliwowo-energetycznego oraz strategicznych przedsiębiorstw z innych sektorów gospodarki zagranicznym koncernom. Zdaniem związkowców, decyzje o sprzedaży powinny być podejmowane z dużą odpowiedzialnością i z zabezpieczeniem interesów naszego kraju i jego mieszkańców" - czytamy w stanowisku władz Solidarności.

Związkowcy obawiają się, że kontrole nad strategicznymi polskimi przedsiębiorstwami przejmą zagraniczne firmy. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" uważa, że w procesach prywatyzacji w dużo większym stopniu należy uwzględnić formę prywatyzacji z udziałem pracowników. Za niezbędny warunek prywatyzacji związkowcy uznają m.in. zapewnienie miejsc pracy, uwzględnienie pakietów gwarancji pracowniczych i zobligowanie właściciela do rozwoju firmy, a nie jej likwidacji.

W przyjętym stanowisku Komisja zadeklarowała wsparcie dla załóg firm walczących o swoje miejsca pracy i wezwała rząd do podjęcia dialogu z przedstawicielami pracowników na temat prywatyzacji.

W ubiegłym tygodniu minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że rząd zdecydował się przyspieszyć część procesów prywatyzacyjnych, by wesprzeć finanse publiczne. W ciągu najbliższych 18 miesięcy prywatyzacja ma przynieść do budżetu blisko 37 mld zł.

Rząd na posiedzeniu na początku sierpnia zdecydował, że na liście kluczowych spółek przewidzianych do prywatyzacji w 2009 r. są m.in. ENEA SA, tzw. I Grupa Chemiczna, Giełda Papierów Wartościowych SA i Telekomunikacja Polska SA. Do prywatyzacji w 2010 roku przewidziane są m.in.: Tauron Polska Energia SA, KGHM Polska Miedź SA, Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Pekao SA, Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, ZE PAK SA, Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA, Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów SA, Zakłady Azotowe Puławy SA, Telekomunikacja Polska SA, Grupa Lotos SA, Zakłady Chemiczne Police SA i Mennica Polska SA. (PAP)

bls/ pad/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)