Notowania

somalia
18.09.2009 08:20

Somalia: W ataku na bazę sił Unii Afrykańskiej zginęło 16 ludzi

Kilkanaście osób zostało poważnie rannych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ctsnow/CC/Flickr)

Miejscowe władze podały, że *w stolicy Somalii Mogadiszu doszło do **dwóch potężnych eksplozji w bazie sił pokojowych Unii Afrykańskiej (AMISOM). Po nich przeprowadzono akcję odwetową. *

Kilkanaście osób jest także poważnie rannych - podają władze. Według danych ONZ, z bazy wywieziono do szpitali w Kenii około 30 rannych żołnierzy.

Władze somalijskie ujawniły, że eksplozje zostały spowodowane przez zamachowców-samobójców, którzy wjechali samochodami na teren bazy, przebrani za personel ONZ. Wyładowane materiałami wybuchowymi samochody zostały wpuszczone przez wartowników bez kontroli na teren lotniska, ponieważ miały oznaczenia misji Narodów Zjednoczonych. Władze podały później, iż pojazdy zostały skradzione.

W bazie miały miejsce dwie duże eksplozje. Eksplodował m.in. znajdujący się na miejscu zbiornik paliwa.

W godzinę później siły Unii Afrykańskiej odpowiedziały na zamach, ostrzeliwując dzielnicę Mogadiszu, kontrolowaną przez islamistów. Zginęło co najmniej siedem osób a 16 zostało rannych. Naoczni świadkowie mówią o ciałach dzieci, leżących na ulicy.

Atak na bazę sił Unii Afrykańskiej był odwetem bojówki miejscowych islamistów za zabicie w poniedziałek jednego z miejscowych bojowników islamskich, Saleha Alego Nabhana, przez amerykańskie siły specjalne.

Baza misji pokojowej AMISOM znajduje się na terenie lotniska w Mogadiszu. Stacjonują tam głównie żołnierze ugandyjscy. Misja AMISOM działa w Somalii od marca 2007 roku; jej głównym zadaniem miało być przywrócenie pokoju w tym kraju. Obecnie AMISOM liczy ok. 5150 żołnierzy, składa się z kontyngentów Ugandy i Burundi.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: somalia, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz