Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Somalijscy piraci coraz zuchwalsi. Wyłudzili już 170 mln

0
Podziel się:

Przeciętny okup za uwolnienie porwanego statku i jego załogi wynosi 5 mln dolarów

Somalijscy piraci coraz zuchwalsi. Wyłudzili już 170 mln
(eunavfor.eu)

Przeciętny okup za uwolnienie porwanego statku i jego załogi wynosi 5 mln dolarów, ale w przypadku tankowców suma ta ulega podwojeniu. Wzmocnione patrolowane okolicznych wód podniosło żądane przez piratów stawki.

Tylko w 2011 roku piraci wymusili okupy w łącznej kwocie 170 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to tylko 110 mln - głosi raport przedstawiony w środę Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jak poinformował szef ONZ-owskiego Biura ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) Jurij Fiedotow, przeciętny okup za uwolnienie porwanego statku i jego załogi wynosi 5 mln dolarów, ale w przypadku tankowców suma ta ulega podwojeniu. Wzmocnione patrolowane okolicznych akwenów przez okręty wojenne popchnęło te stawki ku górze, gdyż udane porwania są obecnie rzadsze, co skłania sprawców do eskalacji żądań.

Według Fiedotowa pochodzące z okupów pieniądze w coraz większym stopniu trafiają do legalnego obiegu finansowego. - _ Pieniądze z piractwa są również reinwestowane w działalność przestępczą, która nie ogranicza się do piractwa. Narkotyki, przemyt broni i alkoholu, jak też handel ludźmi odnoszą korzyści z procederu piractwa _ - zaznaczył szef UNODC.

O somalijskich piratach czytaj w Money.pl
Odzyskali tankowiec, ale słono zapłacili Kuwejcki Zirku, porwany w marcu, został zwolniony przez piratów somalijskich za 200 mln dolarów.
Znaleźli kryjówki piratów! Za pomocą satelity Naukowcy brytyjscy na podstawie analizy obrazu satelitarnego wykryli iż bazy somalijskich piratów napadających na statki mieszczą się nie w portach lecz w dwóch miastach śródlądowych.
Piractwa coraz więcej. _ U progu kryzysu _ Ataki piratów na zachodnim wybrzeżu Afryki przybrały na sile i są niemal równe niepokojom u wybrzeży Somalii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)