Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: 85 proc. warszawiaków uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych

0
Podziel się:

Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych deklaruje aż 85 proc.
warszawiaków, choć duża część (43 proc.) przyznaje, że bierze w nich udział jedynie okazjonalnie.
Najczęściej wybieramy kino, miejskie imprezy i koncerty plenerowe - wynika z sondażu Grupy IQS.

Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych deklaruje aż 85 proc. warszawiaków, choć duża część (43 proc.) przyznaje, że bierze w nich udział jedynie okazjonalnie. Najczęściej wybieramy kino, miejskie imprezy i koncerty plenerowe - wynika z sondażu Grupy IQS.

Z badania "Życie kulturalne warszawiaków" przeprowadzonego na zlecenie Stołecznej Estrady i przesłanego PAP w środę wynika, że tak duży odsetek zainteresowanych kulturą warszawiaków jest związany z łatwym dostępem do kultury w stolicy. Jedynie 15 proc. mieszkańców deklaruje, że nie jest zainteresowanych kulturą w ogóle. W skali ogólnopolskiej, według badań przeprowadzonych przez ACR Rynek i Opinia w 2010 roku, twierdziło tak ponad 42 proc. respondentów.

Zainteresowanych kulturą warszawiaków można podzielić na cztery grupy. Do najliczniejszej (43 proc.) można zaliczyć osoby uczestniczące w wydarzeniach kulturalnych okazjonalnie. Wybierają wówczas najczęściej masowe imprezy plenerowe, pikniki i koncerty na otwartym powietrzu bądź kino.

Kolejną grupę stanowią mieszkańcy stolicy bywający na imprezach kulturalnych regularnie (26 proc.). Pozostałe 31 proc. podzielili między siebie prawie po równo miłośnicy kultury (16 proc.) i nią niezainteresowani (15 proc.). Miłośnicy odpowiadają za ponad połowę frekwencji na imprezach kulturalnych. Stanowią najmłodszą wiekowo grupę, blisko jedna czwarta to osoby w wieku 18-24 lat, zaś niezainteresowani to grupa najstarsza, powyżej 55 roku życia.

W imprezach kulturalnych bierzemy udział głównie wieczorami i w weekendy. Jesienią i zimą warszawiacy wybierają wówczas najchętniej kino, teatr, muzeum lub wernisaż. Badanie wskazuje, że seanse kinowe mają najwięcej zwolenników; w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej raz obejrzało je aż 66 proc. mieszkańców stolicy. W teatrze czy muzeum był co trzeci warszawiak.

Kiedy robi się ciepło mieszkańcy Warszawy chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Przeszło 70 proc. warszawiaków uważa, że miejska oferta kulturalna powinna być latem bardziej rozbudowana. Wśród imprez plenerowych największym powodzeniem cieszą się okolicznościowe imprezy plenerowe, pikniki czy festyny. W ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej raz w tego typu wydarzeniach wzięło udział 64 proc. warszawiaków. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się teatry uliczne, wystawy i festiwale plenerowe oraz pokazy filmów na świeżym powietrzu.

Większość mieszkańców stolicy deklaruje chęć częstszego udziału w wydarzeniach kulturalnych. Pytani o przyczyny niekorzystania z oferty kulturalnej warszawiacy najczęściej wymieniali: brak czasu (80 proc.), zmęczenie (73 proc.) i zbyt późną informację o wydarzeniu (70 proc.). Dopiero na czwartym i piątym miejscu znalazł się wysoki koszt biletu bądź duża odległość od miejsca zamieszkania.

Informacje na temat życia kulturalnego warszawiacy czerpią głównie od znajomych. Zdaniem 61 proc. istotną rolę nadal odgrywa telewizja, wyprzedzając internet, który jest domeną ludzi młodych. Ponad połowa badanych informacje o wydarzeniach kulturalnych czerpie z reklamy zewnętrznej.

Mieszkańcy Warszawy są zadowoleni i pozytywnie oceniają kulturalne propozycje stolicy, określając je jako bogatą i różnorodną. Ponad połowa (54 proc.) ocenia ją jako znajdującą się na światowym poziomie. Wielu uważa także, że w stolicy bez problemu można znaleźć interesujące imprezy. Większość (61 proc.) stwierdza także, że niczego im nie brakuje w kulturalnej ofercie miasta. Wśród najpopularniejszych imprez kulturalnych w Warszawie znalazły się te, które posiadają długą tradycję i odbywają się w plenerze takie jak: Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, Wianki nad Wisłą, Warszawski Festiwal Filmowy, Jazz na Starówce, Święto Saskiej Kępy i Warszawskie Spotkania Teatralne.

Badanie "Życie kulturalne warszawiaków" zostało zrealizowane przez instytut badawczy Grupa IQS na zlecenie Stołecznej Estrady w okresie 19-30 maja br. na reprezentatywnej próbie 704 mieszkańców Warszawy w wieku 18-65 lat. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)