Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Blisko połowa Słowaków popiera podwyższenie EFSF

0
Podziel się:

Blisko połowa Słowaków popiera podwyższenie gwarancji udzielanych w
ramach Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) zadłużonym krajom strefy euro - wynika
z sondażu ogłoszonego w poniedziałek przez dziennik "Plus jeden den".

Blisko połowa Słowaków popiera podwyższenie gwarancji udzielanych w ramach Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) zadłużonym krajom strefy euro - wynika z sondażu ogłoszonego w poniedziałek przez dziennik "Plus jeden den".

Kluczowe głosowanie w sprawie EFSF odbędzie się w Radzie Narodowej Słowacji we wtorek. Sprzeciw - wbrew stanowisku rządu - zapowiada jedna z partii centroprawicowej koalicji.

44,8 proc. uczestników sondażu opowiedziało się za tym, by słowacki jednoizbowy parlament poparł podwyższenie funduszu pomocowego strefy euro, przy czym zdecydowanie "za" było 36,5 proc. uczestników, a "raczej za" - 8,3 proc.

"Nie" dla EFSF wybrało w sumie 36 proc. ankietowanych. Wśród nich "zdecydowanie nie" powiedziało 29,4 proc., a "raczej nie" - 6,6 proc.

Badanie wykazało też, że podwyższenie przez Słowację udziału w funduszu stabilizacyjnym do 7,7 mld euro cieszy się większym poparciem u zwolenników rządzącej koalicji. Za było 59,5 proc. jej sympatyków, przeciw - 25,2 proc.

Również 48,5 proc. ankietowanych, deklarujących poparcie dla opozycji, powiedziało "tak" EFSF. Przeciw funduszowi opowiedziało się 38,3 proc. z nich.

Sondaż na zlecenie dziennika przeprowadził 7 i 8 października ośrodek POLIS na próbie 902 dorosłych osób z całego kraju, przepytanych telefonicznie.

Centroprawicowy rząd Ivety Radiczovej już na początku lata zgodził się na podwyższenie gwarancji udzielanych w ramach EFSF oraz przystąpienie do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, mającego ratować pogrążone w kłopotach kraje eurolandu. Zatwierdzeniu planu sprzeciwia się jednak druga co do wielkości partia rządzącej koalicji, liberalne ugrupowanie Wolność i Solidarność (SaS).

Koalicja ma 79 głosów w liczącej 150 miejsc Radzie Narodowej. Jeśli jednak 22 deputowanych SaS odmówi głosowania za EFSF, premier Radiczova będzie musiała uzyskać poparcie lewicowej opozycji.

W ławach opozycji zasiada zarówno popierająca podwyższenie EFSF lewica, jak i mniej liczna, radykalna i eurosceptyczna prawica. Lewicowa partia byłego premiera Roberta Fico, SMER-SD, podkreślała jednak, iż poprze podwyższenie gwarancji jedynie w przypadku, gdy zgodnie opowie się za nią cała koalicja.

Na poniedziałek na godz. 16 przywódcy koalicji zapowiedzieli rozmowy ostatniej szansy. Wyniki sondażu mogą zwiększyć presję na wzbraniającą się przed podwyższeniem EFSF SaS.

Oprócz Słowacji decyzji w sprawie zwiększenia kompetencji EFSF nie podjęli jeszcze tylko deputowani Malty. Całkowita wartość EFSF ma być zwiększona do 780 mld euro, a Fundusz będzie w stanie faktycznie gwarantować kredyty o łącznej wartości 440 mld euro. (PAP)

zab/ akl/ ap/

9954022 9954819

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)