Notowania

cbos
15.04.2013 12:50

Sondaż CBOS. Sumienie ważniejsze niż dyscyplina klubowa

Ponad połowa badanych - 57 proc. - uważa, że w głosowaniach w parlamencie posłowie koalicji rządowej powinni kierować się sumieniem, nawet jeśli może to paraliżować pracę rządu - wynika z sondażu CBOS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Ponad połowa badanych - 57 proc. - uważa, że w głosowaniach w parlamencie posłowie koalicji rządowej powinni kierować się sumieniem, nawet jeśli może to paraliżować pracę rządu - wynika z sondażu CBOS. Przeciwnego zdania jest 32 proc. ankietowanych. *

W badaniu z 2000 roku nieco mniej - 52 proc. wyraziło opinię, że w głosowaniach parlamentarzyści powinni kierować się sumieniem, nawet jeśli może to paraliżować pracę rządu; a 33 proc. miało odmienną opinię.

Jak podkreśla CBOS, przekonanie, że pozostawanie w zgodzie z własnym sumieniem jest wartością nadrzędną, przeważa we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Jednak pogląd ten jest szczególnie często wyrażany przez osoby najbardziej religijne, kilka razy w tygodniu uczestniczące w praktykach religijnych (70 proc). Słabsza religijność - zauważa CBOS - sprzyja natomiast opiniom, że ważniejsza jest jednomyślność posłów koalicji rządowej.

W elektoratach partyjnych jedynie wśród zdeklarowanych wyborców PO przeważa przekonanie, że sprawność rządzenia jest ważniejsza niż głosowanie zgodnie z własnym sumieniem. Sympatycy pozostałych ugrupowań w większości sądzą, że nadrzędne znaczenie ma wierność własnym przekonaniom, a opinia ta jest szczególnie częsta w elektoracie PiS - podkreśla CBOS.

W opinii dwóch trzecich respondentów w takich sprawach jak: warunki dopuszczalności aborcji (68 proc.) czy legalizacja związków partnerskich (67 proc.) posłowie nie powinni być związani instrukcją władz klubowych i partyjnych.

Inaczej jest w kwestiach dotyczących polityki społeczno-ekonomicznej i zagranicznej, a także zapewnienia rządowi poparcia większości parlamentarnej - zauważa CBOS.

Ponad połowa badanych jest zdania, że dyscyplina klubowa powinna obowiązywać w tak istotnych sprawach jak głosowanie nad przyjęciem ustawy budżetowej (58 proc.) czy ratyfikacja umowy międzynarodowej (55 proc.).

W opinii 51 proc. badanych posłowie jednego klubu powinni być zobowiązani do jednomyślnego głosowania ws. zmiany w podatkach; ws. udzielenia rządowi wotum zaufania - 49 proc.; ws. zmiany w systemie emerytalnym - 48 proc. oraz odwołania ministra - 48 proc.

Jak zauważa CBOS, kwestia obowiązywania dyscypliny w głosowaniach dzieli elektoraty partyjne. Potrzebę zapewnienia jednomyślności dostrzegają przede wszystkim zwolennicy PO, a także na ogół sympatycy SLD.

Wyborcy pozostałych ugrupowań skłonni są popierać przestrzeganie dyscypliny klubowej przede wszystkim w głosowaniach dotyczących przyjęcia ustawy budżetowej i ratyfikacji umowy międzynarodowej. Zwolennicy wszystkich ugrupowań są przeciwni obowiązywaniu dyscypliny w głosowaniu nad kwestiami światopoglądowymi - podkreśla CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-13 marca na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy widzą to czarno. 40 proc. obawia się utraty... Prawie połowa badanych przewiduje, że w tym roku sytuacja zmieni się na gorsze, w tym 10 proc. spodziewa się radykalnego pogorszenia.
Zakazać rozwodów? Część Polaków jest "za" 13 proc. respondentów CBOS uważa, że bez względu na powody małżonkowie nie powinni móc się rozwodzić; według 26 proc. państwo nie powinno czynić przeszkód, gdy małżeństwo chce się rozwieść. 56 proc. rozwody dopuszcza, choć ogólnie jest ich przeciwnikiem.
Która partia wyraża interesy Polaków? 34 procent badanych uważa, że żadna z istniejących partii nie reprezentuje ich poglądów czy interesów. 21 procent wskazuje w tym kontekście PO, 14 procent - PiS, a po 6 procent - PSL i SLD - wynika z sondażu CBOS.
Tagi: cbos, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz