Notowania

wiadomości
05.09.2011 11:54

Sondaż: Japończycy przychylniej patrzą na wojska USA w swym kraju

W ciągu ostatnich sześciu lat Japończycy zaczęli lepiej odnosić się do obecności wojsk USA w swym kraju, gdyż obawiają się, że Chiny czy Korea Płn. mogą stanowić zagrożenie dla pokoju w regionie - wynika z ankiety agencji Associated Press i instytutu GfK.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ciągu ostatnich sześciu lat Japończycy zaczęli lepiej odnosić się do obecności wojsk USA w swym kraju, gdyż obawiają się, że Chiny czy Korea Płn. mogą stanowić zagrożenie dla pokoju w regionie - wynika z ankiety agencji Associated Press i instytutu GfK.

Z opublikowanych w poniedziałek badań poglądów Japończyków na temat m.in. innych krajów i bezpieczeństwa wynika również, że około połowy z nich jest pozytywnie nastawionych do Stanów Zjednoczonych, a większość ma negatywny lub neutralny stosunek do sąsiadów: Chin, Rosji i Korei Płn.

Nastawienie to - jak również badania pokazujące, że Japończycy są niechętni wobec wpuszczenia do kraju większej liczby zagranicznych pracowników - pokazuje generalną ostrożność mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni wobec obcokrajowców.

Sondaż ujawnia również, iż Japończycy nisko oceniają swój rząd, natomiast większość ma dobre zdanie na temat cesarza i wojska.

Tokio bacznie obserwuje rosnące wydatki militarne Pekinu oraz jego coraz bardziej asertywną postawę wobec spornych wysp w regionie. W ubiegłym roku relacje pomiędzy Japonią i Chinami znacznie się pogorszyły, kiedy w pobliżu jednej z wysp doszło do kolizji chińskiej łodzi rybackiej i jednostki japońskiej straży przybrzeżnej.

Bezpieczeństwo Japonii zapewniają jej własne siły samoobrony oraz 50 tys. stacjonujących tam od ponad 50 lat amerykańskich żołnierzy. Porozumienie dotyczące ich pobytu było krytykowane w ubiegłym roku, kiedy ówczesny premier Japonii Yukio Hatoyama próbował przenieść budzącą kontrowersję bazę amerykańskiej piechoty morskiej z Okinawy, co ostatecznie mu się nie udało.

Z powodu coraz bardziej powszechnego zaniepokojenia rosnącą asertywnością Chin poparcie dla amerykańskich baz w Japonii wzrosło do 57 proc. podczas, gdy 34 proc. Japończyków jest im przeciwnych - pisze w poniedziałek Associated Press. Agencja przypomina, że w podobnym badaniu przeprowadzonym w 2005 roku Japończycy byli podzieleni w tej kwestii po 47 proc.

Ponad trzy czwarte badanych postrzega Chiny jako zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Prawie tyle samo respondentów ma negatywne zdaniem na temat Chin, które są największym partnerem handlowym Japonii. Z kolei Koreę Płn. jako zagrożenie postrzega ponad 80 proc. Japończyków, podczas gdy w 2005 roku było ich 59 proc. Kraj ten jest negatywnie oceniany przez 94 proc. badanych.

Do Stanów Zjednoczonych pozytywny stosunek ma 49 proc. respondentów, neutralną postawę ma wobec nich 36 proc. a negatywną 14 proc.

Sąsiednia Korea Płd. której seriale telewizyjne i gwiazdy muzyki pop są coraz bardziej popularne w Japonii, jako kraj nie cieszy się takim uznaniem: 31 proc. postrzega ją pozytywnie, a 27 proc. negatywnie.

Rosja jest postrzegana pozytywnie jedynie przez 11 proc. badanych a negatywnie przez 44 proc.

Ankietę przeprowadzono telefonicznie na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Japonii pomiędzy 29 lipca a 10 sierpnia. Margines błędu wynosi 3,8 proc.(PAP)

keb/ ap/

9716870

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz