Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SP chce kontroli NIK ws. przyznania koncesji na nadawanie TV Trwam

0
Podziel się:

Klub Solidarna Polska skieruje wniosek do NIK o przeprowadzanie kontroli w
sprawie nieudzielania przez KRRiT koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych TV Trwam -
zapowiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Klub Solidarna Polska skieruje wniosek do NIK o przeprowadzanie kontroli w sprawie nieudzielania przez KRRiT koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych TV Trwam - zapowiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk podkreślił, że klub SP zdecydował się na złożenie wniosku do NIK z powodu środowej decyzji połączonych sejmowych komisji kultury i środków przekazu oraz kontroli państwowej. Komisje negatywnie zaopiniowały, zgłoszony przez PiS, projekt uchwały Sejmu ws. kontroli NIK dotyczącej udzielania przez KRRiT koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych.

"Chcemy, żeby proces koncesyjny dotyczący TV Trwam został skontrolowany, żeby NIK oceniła, czy doszło do przestrzegania prawa lub jego złamania" - dodał Mularczyk. Wyraził nadzieję, że NIK szybko rozpatrzy prośbę SP i zostanie wszczęta procedura kontrolna.

Zdaniem Mularczyka NIK jest zobligowana to tego, by zajmować się tego typu wnioskami parlamentarzystów. Podkreślił, że sytuacja, w której odmawia się miejsca TV Trwam na multipleksach jest dyskryminacją telewizji katolickiej.

Na późniejszej konferencji prasowej również Elżbieta Kruk (PiS) z sejmowej komisji kultury zwróciła uwagę, że "po raz pierwszy posłowie zagłosowali przeciwko kontroli NIK". "Zawsze Sejm korzystał z tej możliwości" - podkreśliła. "Przed nami jeszcze drugie czytanie (projektu uchwały) w Sejmie. Nie uda się zamknąć ust parlamentarzystom. Nie uda się zamknąć ust ludziom" - dodała Kruk.

Szef sejmowej komisji ds. kontroli państwowej Arkadiusz Czartoryski (PiS) ocenił z kolei, że w głosowaniu nad projektem uchwały "doszło do koalicji PO, Ruchu Palikota i SLD, która powiedziała +nie+ kontroli NIK w KRRiT". "Bo tego nie życzy sobie Jan Dworak (szef KRRiT - PAP). Każdy, jeśli uczciwie postępuje, powinien zgodzić się na tę kontrolę" - uważa Czartoryski.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz pytana w środę, kiedy może dojść do drugiego czytania projektu uchwały ws. kontroli NIK powiedziała, że czeka w tej sprawie na sprawozdanie połączonych komisji sejmowych kultury i środków przekazu oraz kontroli państwowej.

Fundacja o. Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ub.roku. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na multipleksie odwoływało się - oprócz Fundacji - także trzech innych nadawców. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu br. Lux Veritatis jako jedyna zaskarżyła tę decyzję do sądu administracyjnego.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.(PAP)

pż/ajg/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)