Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SP: projekt uchwały ws. pamięci żołnierzy wyklętych

0
Podziel się:

Klub Solidarnej Polski jeszcze w czwartek złoży w Sejmie projekt uchwały w
sprawie uczczenia pamięci żołnierzy wyklętych - zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie
rzecznik klubu SP Patryk Jaki.

Klub Solidarnej Polski jeszcze w czwartek złoży w Sejmie projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci żołnierzy wyklętych - zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu SP Patryk Jaki.

Według niego dziś obowiązkiem polskiego państwa oraz polskiej młodzieży jest przywracanie pamięci żołnierzy wyklętych. "Wielu z nich zostało pohańbionych w okresie PRL. Zarzucano im najgorsze dla nich czyny, czyli pohańbienie polskiego munduru" - podkreślił. "Również III Rzeczpospolita nie potrafiła stanąć na wysokości zadania i przez wiele lat przemilczano tę kwestię" - dodał.

SP proponuje w projekcie uchwały, aby Sejm oddał hołd "żołnierzom zbrojnego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiając opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944-1963, bronili jej niepodległości do ostatniej kropli krwi". Rzecznik klubu SP wyraził nadzieję, że uchwała zostania podjęta na trwającym do piątku posiedzeniu Sejmu.

Według posła SP Andrzeja Romanka należy ciągle przypominać o żołnierzach wyklętych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. "Jedną z form obchodów tego święta powinna być także uchwała Sejmu, która uczciłaby ich pamięć" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że liczba Żołnierzy Wyklętych szacowana jest na ok. 200 tys. "Z tego w walce zginęło 20 tys., 8 tys. zostało skazanych na karę śmierci, ponad połowę kar wykonano" - zaznaczył.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę rozstrzelania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zamordowani w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej. (PAP)

pż/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)