Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SP: rozszerzyć porządek obrad Sejmu o wniosek ws. komisji śledczej

0
Podziel się:

Klub SP złożył u marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o rozszerzenie porządku
obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o punkt dot. komisji śledczej ds. "infoafery" - poinformowali
w czwartek politycy SP. Obawiają się, że wniosek może trafić do tzw. zamrażarki.

bEEqYxWZ

Klub SP złożył u marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o punkt dot. komisji śledczej ds. "infoafery" - poinformowali w czwartek politycy SP. Obawiają się, że wniosek może trafić do tzw. zamrażarki.

Rzecznik SP Patryk Jaki na konferencji w Sejmie poinformował, że w czwartek jego klub złożył wniosek do marszałek Sejmu o "natychmiastowe rozszerzenie porządku najbliższych obrad" o punkt dotyczący wniosku o powołanie komisji śledczej. Sejm ma obradować od 3 do 6 grudnia.

"Chodzą takie plotki, że politycy PO zrzucili się na zamrażarkę dla pani marszałek i w trybie pilnym mają ją dostarczyć do gabinetu, by tam przechować nasz wniosek. My na coś takiego nie możemy się zgodzić" - wyjaśniał intencje SP Jaki.

bEEqYxXb

Podkreślił, że "wymaga od polskiego państwa elementarnej konsekwencji". "Jeśli powoływaliśmy komisje (śledcze) w sprawach mniejszych, to powinniśmy tak zrobić w przypadku największej afery po 89. roku" - argumentował.

Jaki przekonywał, że ws. korupcji m.in. w b. MSWiA potrzebne są "pilne i dynamiczne działania". "Mamy wątpliwości co do transparentności działania prokuratury. (...) Uważamy, że pilny interes publiczny wymaga powołania tej komisji natychmiast, jeszcze na najbliższym posiedzeniu" - zaznaczył.

Wniosek o powołanie komisji śledczej trafił do Sejmu w zeszłym tygodniu z podpisami posłów SP i Twojego Ruchu. Marszałek Ewa Kopacz poinformowała w piątek, że wniosek ten trafił do oceny prawnej.

We wniosku o powołanie komisji SP domaga się zbadania, "czy premier Donald Tusk, minister spraw wewnętrznych i administracji w latach 2007-2009 Grzegorz Schetyna, oraz szef MSWiA w latach 2009-2011 Jerzy Miller i inni funkcjonariusze publiczni w sposób właściwy przeprowadzili zamówienia publiczne lub sprawowali kontrolę nad zamówieniami na zakup sprzętu" przez b. MSWiA oraz KGP na kwotę 2 mld zł.

bEEqYxXh

Posłowie SP wnioskują też o zbadanie zamówień publicznych zleconych przez MSZ i szefa resortu Radosława Sikorskiego w związku z obsługą przewodnictwa Polski w UE w 2011 r. na kwotę 34 mln zł. Chcą też, by zbadano wydatki MAC: 24 mln zł na Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie i 6 mln zł na projekty informatyczne w GUS oraz nadzór nad nimi premiera oraz byłego szefa MAC Michała Boniego.

SP chce też, by zbadano, czy relacje towarzyskie b. ministra transportu Sławomira Nowaka z wiceprezesem CAM Media S.A. Adamem Michalewiczem oraz obsługa przez tę spółkę kampanii wyborczych PO nie miały wpływu na wybór jej ofert przy zamówieniach publicznych zrealizowanych w latach 2011-2013.

Poparcie dla wniosku o komisję śledczą zadeklarowały Twój Ruch i SLD. Szef PiS Jarosław Kaczyński zapewnił, że również PiS nie odmówi poparcia wniosku o powołanie komisji śledczej ds. "infoafery". PO i PSL nie widzą potrzeby jej tworzenia.

W śledztwie dotyczącym korupcji przy przetargach m.in. w CPI b. MSWiA jest 38 podejrzanych. W ubiegłym tygodniu postawiono 27 zarzutów 22 osobom, m.in. b. wiceministrowi SWiA Witoldowi D. i b. wiceszefowi GUS Krzysztofowi K. Większość tych zarzutów dotyczy zmowy przetargowej, a część także przyjęcia lub udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

bEEqYxXi

Razem z CBA śledztwo w tej sprawie od 2011 r. prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele firm informatycznych i osoby, które pełniły funkcje publiczne. Szef CBA Paweł Wojtunik ocenił, że sprawa jest jedną z największych prowadzonych przez Biuro. Jedną z największych w kraju jest też ujawniona przez CBA łapówka przyjęta przez b. szefa CPI - jej wartość szacowana jest na kilka milionów złotych. (PAP)

wni/ son/ as/

bEEqYxXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)