Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Spacerownik" - informator o obchodach rocznicy bitwy warszawskiej

0
Podziel się

Wystawy, rekonstrukcje i gry historyczne oraz promocje książek to niektóre
z imprez, jakimi stolica uczci 90. rocznicę bitwy warszawskiej. W poniedziałek w Warszawie odbyła
się prezentacja "Spacerownika" - przewodnika informującego o planowanych uroczystościach.

bEhtYQZh

Wystawy, rekonstrukcje i gry historyczne oraz promocje książek to niektóre z imprez, jakimi stolica uczci 90. rocznicę bitwy warszawskiej. W poniedziałek w Warszawie odbyła się prezentacja "Spacerownika" - przewodnika informującego o planowanych uroczystościach.

"Idea spacerownika +Do broni+ to pomysł ministra Janusza Krupskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej. Wydawnictwo ma stanowić obszerny zbiór wszelkich uroczystości i przedsięwzięć związanych z rocznicą bitwy warszawskiej. Spacerownik został wydany w formie gazety w stylu retro, która ma być rozdawana na ulicach miasta i w instytucjach kulturalnych, m.in. muzeach czy teatrach" - mówił podczas konferencji prasowej p.o. kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski.

Imprezy zorganizowane w ramach obchodów rocznicowych rozpoczną się 11 sierpnia, kiedy z Chabówki do Warszawy wyruszy zabytkowa lokomotywa z 1917 roku, odtwarzająca przejazd ochotników z 1920 roku. 12 sierpnia zaplanowano wernisaż wystawy "I Warszawa nie zawiodła" w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu, zorganizowanej przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. Na ekspozycji znajdą się fotografie archiwalne, filmy propagandowe i mapy przybliżające przebieg działań bitewnych. Tego samego dnia w Domu Spotkań z Historią odbędzie się także promocja książki Marcina Wolskiego "Jedna przegrana bitwa".

bEhtYQZj

13 sierpnia w gmachu Urzędu Dzielnicy Praga Północ zostanie otwarta wystawa "Rok 1920 na prawym brzegu Warszawy" prezentująca zdjęcia, reprodukcje, wycinki prasowe oraz relacje świadków wydarzeń. Wernisażowi będzie towarzyszyć odsłonięcie tablicy pamiątkowej na gmachu urzędu upamiętniającej miejsce, gdzie od czerwca do sierpnia 1920 roku formowały się pododdziały 236. pułku piechoty armii ochotniczej.

Wieczorem przed Katedrą Praską odbędzie się koncert - widowisko artystyczne "Rycerstwo Orła Białego 1410-1683-1920" w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tego samego dnia w Ossowie i Wołominie zostaną zorganizowane zawody "o szablę starosty wołomińskiego" oraz odbędzie się msza św. i odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej bohaterom ziemi wołomińskiej 1920 roku.

14 sierpnia w Ossowie zostaną m.in. otwarte Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich, odbędzie się rekonstrukcja bitwy warszawskiej, msza św. i apel poległych oraz koncert. W stołecznym Domu Spotkań z Historią zaplanowano także przegląd filmów dokumentalnych poświęconych wojnie 1920 roku.

Centralne obchody odbędą się 15 sierpnia. W Ossowie zaplanowano m.in. mszę św. i uliczny półmaraton, zaś w Wołominie - miejski festyn. W Pułtusku zorganizowane zostaną uroczystości przed mogiłą żołnierzy poległych w 1920 roku, msza św. oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

bEhtYQZp

Na ten dzień zaplanowano również otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza z nich pt. "Wojna światów 1920", przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, będzie eksponowana na Krakowskim Przedmieściu. Przedstawi ona konflikt polsko-bolszewicki w wymiarze uniwersalnym (konflikt kultur), ideologicznym (walka z bolszewizmem) i politycznym (wojna o niepodległą Polskę).

Drugą ekspozycję pt. "Osiemnasta", przygotowaną przez Muzeum Historii Polski, będzie można zobaczyć na placu przed Pałacem Kultury. Znajdą się na niej rzeźby, obrazy, instalacje, performance wideo, plakaty i fotografie odnoszące się do tematyki bitwy warszawskiej.

Muzeum Historii Polski z okazji rocznicy uruchomiło również stronę internetową www.1920.muzhp.pl, gdzie w formie "Ilustrowanego Kuryera Wojennego" zamieszczone są przedruki prasowe z 1920 roku oraz gra historyczna pt. "Osamotnieni", w której można się wcielić w negocjatora pomiędzy rządem polskim a Francją, Wielką Brytanią i Rosją bolszewicką.

Rocznicę bitwy warszawskiej uczciło również Muzeum Wojska Polskiego, gdzie można oglądać wystawę "Do broni! Wojna polsko-bolszewicka w plakacie". Na 15 sierpnia placówka przygotowała oprowadzanie po wystawie, wykład kustosza, zajęcia dla dzieci oraz możliwość obejrzenia od środka części samolotów stojących w parku obok muzeum.

bEhtYQZq

Także Muzeum Niepodległości zaprasza warszawiaków do zwiedzenia swojej stałej ekspozycji "Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921" prezentującej plakaty i ulotki z tamtego okresu. Z okazji rocznicy placówka zorganizowała również konkurs plastyczny "Bitwa Warszawska 1920 roku w świadomości młodych Polaków".

W Domu Spotkań z Historią 15 sierpnia odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Cud nad Wisłą" w reżyserii Krzysztofa Nowak-Tyszowieckiego. Ośrodek Karta z okazji rocznicy wydał także nową wersję albumu "Rok 1920. Wojna Polski z Rosją bolszewicką" zawierającą fotografie oraz dokumenty i relacje świadków z tamtego okresu.

Szczegółowe informacje na temat imprez organizowanych w ramach obchodów oraz fragmenty filmów, fotografie, nagrania dźwiękowe, mapy oraz fotoreprodukcje opatrzone komentarzami historycznymi dostępne są na portalu historycznym www.dzieje.pl, tworzonym przez Polską Agencję Prasową wspólnie z Muzeum Historii Polski. (PAP)

akn/ abe/ gma/

bEhtYQZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)