Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadają ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie

0
Podziel się:

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie
spadają, bo nadal nie doszło do porozumienia ws. budżetu i limitu zadłużenia w USA - podali we
wtorek maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7 tys. 228 dol. za tonę, czyli
o 0,4 proc. mniej.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo nadal nie doszło do porozumienia ws. budżetu i limitu zadłużenia w USA - podali we wtorek maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7 tys. 228 dol. za tonę, czyli o 0,4 proc. mniej.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień tanieje o 0,3 proc., do 3,2945 dol.

Miedź w dostawach na grudzień na giełdzie metali w Szanghaju staniała o 0,2 proc., do 52.170 juanów (8 tys. 544 dol.) za tonę.

Liderzy Senatu USA, którzy od soboty prowadzą międzypartyjne negocjacje ws. budżetu, zapewniali w poniedziałek, że są blisko rozwiązania impasu trwającego od 1 października.

Wciąż nieznane są szczegóły negocjacji. Od soboty rozmowy koncentrowały się w Senacie wokół tymczasowego, sięgającego nawet wiosny 2014 roku, podniesienia limitu długu, by dać obu stronom - Demokratom i Białemu Domowi oraz Republikanom - czas na porozumienie się w sprawie długoterminowej polityki fiskalnej, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia.

Jeśli Senat osiągnie porozumienie, nie oznacza to zakończenia impasu budżetowego w USA. Porozumienie musi uzyskać aprobatę zdominowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów, gdzie kongresmeni zajmują radykalniejsze stanowiska.

Rozmowy w poszukiwaniu porozumienia nabrały tempa, gdyż zbliża się 17 października, kiedy to według ministerstwa finansów osiągnięty zostanie dozwolony ustawowo limit zadłużenia, wynoszący 16,7 bln dol.

Jeśli Kongres nie zgodzi się na jego podniesienie, państwo stanie przed groźbą pierwszej w historii USA niewypłacalności. Może zabraknąć pieniędzy na regulowanie bieżących zobowiązań np. wobec emerytów albo międzynarodowych wierzycieli USA.

W USA od 1 października trwa częściowy paraliż rządu, gdyż wraz z zakończeniem roku budżetowego 30 września Kongres nie przyjął nowej ustawy budżetowej.

Setki tysięcy pracowników federalnych wysłano na urlopy, niedostępna jest część usług świadczonych przez instytucje federalne, co jest uciążliwe dla zwykłych ludzi i biznesu.(PAP)

aj/ pel/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)