Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Specjalna komisja rozpoczęła kontrolę w szpitalu MSWiA

0
Podziel się:

Sześcioosobowa komisja powołana przez
ministra spraw wewnętrznych i administracji rozpoczęła w piątek
kontrolę w szpitalu klinicznym MSWiA - poinformował PAP rzecznik
resortu Witold Lisicki. Ma to związek z zatrzymaniem ordynatora
kliniki kardiochirurgii, któremu zarzucono zabójstwo i korupcję.

Sześcioosobowa komisja powołana przez ministra spraw wewnętrznych i administracji rozpoczęła w piątek kontrolę w szpitalu klinicznym MSWiA - poinformował PAP rzecznik resortu Witold Lisicki. Ma to związek z zatrzymaniem ordynatora kliniki kardiochirurgii, któremu zarzucono zabójstwo i korupcję.

Wchodzący w skład komisji urzędnicy MSWiA - m.in. dyrektorzy departamentów - mają sprawdzić, czy nie doszło do nieprawidłowości w nadzorze dyrekcji na szpitalem.

"Jeżeli zajdzie tak potrzeba, mogą zostać powołani eksperci" - powiedział PAP Lisicki. Dodał, że na początku przyszłego tygodnia szef MSWiA Janusz Kaczmarek zapozna się z wstępnymi wynikami prac komisji i wyznaczy termin ich zakończenia.

Ordynator Mirosław G. został zatrzymany w poniedziałek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa pacjenta i kilkanaście zarzutów dotyczących przyjmowania łapówek. Lekarz został aresztowany, nie przyznaje się do winy.

Według komunikatu CBA, G. "w 2006 roku przeprowadził przeszczep serca u pacjenta, wiedząc o poważnych przeciwwskazaniach do przeprowadzenia tego zabiegu. Nie dochował, mimo iż miał taką możliwość, odpowiedniej staranności. Po zabiegu zażądał od rodziny pacjenta korzyści majątkowej, której nie otrzymał. Kilka dni po operacji wydał polecenie odłączenia pacjenta od urządzeń wspomagających czynności życiowe, co spowodowało natychmiastowy zgon pokrzywdzonego".

Obrońca G. uważa, że zarzuty wobec niego są przerysowane. O nieferowanie pochopnych zarzutów wobec lekarza i zachowanie zasady domniemania niewinności zaapelował w czwartek Komitet Helsiński w Polsce i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Tymczasem - jak poinformował w piątek rzecznik CBA Tomasz Frątczak - na specjalne numery telefonów dotyczące korupcji w służbie zdrowia zadzwoniło już ok. pół tysiąca osób. Według niego, ok. 20 poinformowało o wręczeniu łapówki Mirosławowi G.

"Osoby te podały swoje dane, mówiły o konkretnych sytuacjach, w których wręczały Mirosławowi G. łapówki, a także o kwotach" - wyjaśnił Frątczak. "Oczywiście są to informacje, które będziemy weryfikować" - zaznaczył.

Rzecznik CBA oświadczył również, że w sprawie Mirosława G. pojawiły się "nowe, bardzo poważne i bulwersujące wątki".

"Wiadomości" TVP podały w piątek, że szpital MSWiA w Warszawie informatyzowała firma powiązana z byłymi oficerami operacyjnymi WSI. Jak podały "system ten gromadzi potężną bazę danych na temat najważniejszych osób w państwie, bo takie są pacjentami tego szpitala".(PAP)

pru/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)