Notowania

breivig
28.07.2011 06:11

Specjalna komisja zajmie się zamachem w Norwegii

- Ważne jest wyjaśnienie wszystkich aspektów ataków w celu wyciągnięcia wniosków z tego, co się stało - powiedział premier Norwegii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Norwegii Jens Stoltenberg ogłosił, że utworzona zostanie niezależna komisja do spraw zbadania wydarzeń wokół zamachu bombowego i strzelaniny, które kosztowały życie 76 osób.

_ - Ważne jest wyjaśnienie wszystkich aspektów ataków w celu wyciągnięcia wniosków z tego, co się stało _ - powiedział szef rządu, nazywając zamachy _ atakiem na naród _.

Wiele zastrzeżeń dotyczyło m.in. interwencji policji po podwójnym zamachu oraz tego, że władzom nie udało się zapobiec atakom.

Norweska policja broni się przed zarzutami o niefrasobliwość w czasie akcji ratunkowej po zamachu na wyspie Uteoya. Funkcjonariusze twierdzą, że zrobili wszystko, co mogli, by jak najszybciej powstrzymać Andersa Behringa Breivika, który otworzył ogień do uczestników młodzieżowego obozu. Media zarzucają policjantom, że dotarli na miejsce akcji zdecydowanie za późno - godzinę po rozpoczęciu strzelaniny.

Norweskie media podają coraz więcej szczegółów piątkowej akcji ratunkowej. Wiadomo już, że łódka, którą antyterroyści chcieli dopłynąć na Uteoya, zaczęła przeciekać. Policjanci wrócili do portu, by zamienić ją na inną i stracili cenny czas. Z kolei śmigłowiec, który poderwał się do lotu służył tylko do celów obserwacyjnych i nie mógł unieszkodliwić zamachowca. Załoga bojowej maszyny była na urlopie.

Norwegowie przyznają, że policja działała zbyt wolno. _ - Wszystko to trwało za długo. W przyszłości, jeśli gdzieś zdarzy się coś takiego, policja powinna działać szybciej _ - mówi Anne. _ Kraj taki jak Norwegia powinien mieć więcej niż jeden policyjny śmigłowiec _ - dodaje Knut.

Norweskie media cytują dzisiaj rodziców niektórych zabitych na wyspie, którzy twierdzą, że gdy dzwonili na policję z informacją o strzelaninie, funkcjonariusze nie przejęli się alarmującymi wiadomościami. Policjanci myśleli nawet, że rodzice dzwonią, by informować o wybuchu w Oslo.

Jeden z szefów norweskiej policji Johan Fredriksen broni podwładnych i mówi, że zrobili, co mogli. _ - Przy takiej odległości i w tych warunkach szybsze działanie było niemożliwe. Zawsze możemy próbować być lepsi, ale nie widzę możliwości abyśmy w tej sprawie mogli byli działać szybciej _ - podkreśla oficer.

Działania norweskiej policji chwalił też minister sprawiedliwości. Sami Norwegowie przyznają, że w Oslo po eksplozjach policja działała profesjonalnie. Ale eksperci podkreślają, że wybuch w Oslo miał w zamiarze Andersa Breivika odwrócić uwagę służb od tego, co potem stało się na wyspie Uteoya.

Premier Norwegii zapowiedział, że rodziny ofiar mogą liczyć na pomoc finansową państwa, które częściowo pokryje koszty pogrzebów zabitych.

W podwójnym zamachu terrorystycznym, do którego przyznał się Anders Behring Breivik, śmierć poniosło 76 osób. Na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki współrządzącej Partii Pracy, zastrzelonych zostało 68 osób, a osiem poniosło śmierć w ataku bombowym w Oslo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t38311.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/unia;o;terroryzmie;w;cienu;wydarzen;w;norwegii,229,0,881125.html) Polska pomoże zapobiec powtórce z Norwegii? Będziemy przewodniczyć ogólnoeuropejskiej dyskusji na temat walki z terroryzmem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t153275.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/psycholog;breivik;zapewne;nie;jest;chory;psychicznie,125,0,880509.html) "Breivik zapewne nie jest chory psychicznie" Tak twierdzi były psycholog policyjny Dariusz Piotrowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t153268.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/masakra;w;norwegii;breivik;kupil;chemikalia;we;wroclawiu,37,0,880165.html) Zamachowiec trafi do aresztu na 8 tygodni. Nowy bilans ofiar W manifeście liczącym ponad 1500 stron Norweg przyznał się do zakupu chemikaliów w polskim sklepie.
Tagi: breivig, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz