Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Specjalne sesje radnych i marsze milczenia ku pamięci ofiar

0
Podziel się:

Specjalnymi sesjami rad miejskich i marszami milczenia w wielu miastach
Polski oddano w czwartek hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Specjalnymi sesjami rad miejskich i marszami milczenia w wielu miastach Polski oddano w czwartek hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Prezydent Lech Kaczyński otrzymał pośmiertnie tytuł honorowego obywatela Warszawy. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjęli w czwartek stołeczni radni; kilkunastu było nieobecnych.

Tytuł zasłużonych dla Warszawy przyznano m.in. byłym pracownikom ratusza, którzy zginęli w katastrofie: Sławomirowi Skrzypkowi, Władysławowi Stasiakowi, Pawłowi Wypychowi, Barbarze Mamińskiej oraz Izabeli Tomaszewskiej. Tytułem tym wyróżniono również prezesa Stowarzyszenia Parafiada ks. Józefa Jońca oraz radną dzielnicy Praga Południe Katarzynę Doraczyńską, którzy także zginęli w sobotę pod Smoleńskiem.

Honorowe obywatelstwo Leszna przyznała też w czwartek pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tamtejsza Rada Miejska. Radni oddali też hołd ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Nadzwyczajne sesja rad miasta odbyły się m.in. w Gdańsku, Płocku, Sanoku.

Gdańscy rajcy, ubrani w togi używane tylko w wyjątkowych sytuacjach, oddali cześć oraz wysłuchali wspomnień poświęconych prezydenckiej parze i innym osobom związanym z Pomorzem, które zginęły. Podczas sesji były obecne m.in.: Elżbieta Płażyńska, żona zmarłego b. marszałka Sejmu i Małgorzata Rybicka, żona zmarłego posła (towarzyszyli jej bracia Arkadiusza Rybickiego). Zjawili się też reprezentujący Pomorze parlamentarzyści.

W piątek podobna sesja odbędzie się w Sopocie. W jej trakcie sopoccy radni podejmą m.in. decyzję w sprawie uhonorowania pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Macieja Płażyńskiego oraz Arkadiusza Rybickiego poprzez nadanie sopockim ulicom czy skwerom ich imion.

Medale "Laude Probus", czyli "zasługujący na pochwałę", nadała rada miasta Płocka płockim parlamentarzystkom, które zginęły: posłance SLD Jolancie Szymanek-Deresz i senator PiS Janinie Felińskiej. Rada uczciła pamięć wszystkich ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Wspominano ks. prałata Bronisława Gostomskiego, pochodzącego z Sierpca, kapłana diecezji płockiej, który od 31 lat pracował wśród Polonii Wlk. Brytanii i towarzyszył w podróży do Katynia ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Po sesji spod Ratusza wyruszył Marsz milczenia, który przeszedł ulicami miasta do płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie odprawiona została msza żałobna. W marszu szli m.in. prezydent Płocka Mirosław Milewski, biskup płocki Piotr Libera, radni, parlamentarzyści, rodzina ks. prałata Gostomskiego, harcerze, niosący portrety z kirem posłanki Szymanek-Deresz i senator Fetlińskiej.

W marszu ku pamięci ofiar smoleńskiej katastrofy szli również studenci i wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Wykładowcą przemyskiej PWSW był prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Janusz Kurtyka. "Prof. Janusz Kurtyka pracował w naszej uczelni od 2002 roku. Prowadził zajęcia z historii średniowiecznej i najnowszej. Był bardzo lubiany. Zawsze wybierano go do senatu" - powiedział rektor PWSW prof. Jan Draus.

W czwartek senat PWSW na nadzwyczajnym posiedzeniu postanowił o ufundowaniu tablicy upamiętniającej tragicznie zmarłego profesora tej uczelni. Bezpośrednio po posiedzeniu senatu obok budynku rektoratu posadzono Dąb Katyński.

W przemyskiej archikatedrze modlono się w intencji ofiar.

W czwartek wartę honorową przy trumnach pary prezydenckiej pełnili przedstawiciele rodzinnego miasta Karola Wojtyły, Wadowic - burmistrz Ewa Filipiak oraz szef rady miejskiej Zdzisław Szczur. Od wtorku w tamtejszym˙magistracie wyłożona jest księga kondolencyjna. Prezydent Lech Kaczyński był niezwykle popularny i lubiany w Wadowicach. Jako prezydent odwiedzał miasto dwukrotnie: w 2006 roku uczestniczył w uroczystościach I rocznicy śmierci Jana Pawła II, a w 2008 roku przyjechał na obradujący tam zjazd NSZZ Solidarność.

Radni Sanoka oraz radni powiatu sanockiego na wspólnym posiedzeniu również uczcili pamięć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki oraz wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

"Wyrażamy szczególna bliskość z rodzinami ofiar i składamy szczere wyrazy współczucia tym wszystkim, którzy utracili najbliższych. Ci, którzy odeszli, na zawsze pozostaną w naszej pamięci" - napisano we wspólnym oświadczeniu radnych Sanoka i powiatu sanockiego.

Według przewodniczącego rady powiatu Waldemara Szybiaka, "jest to pierwsze, wspólne posiedzenie rady miasta i rady powiatu". "Nigdy wcześniej nie było takich przedsięwzięć, ale i czas jest nadzwyczajny" - dodał.

Po wspólnej sesji na rynku odczytano przemówienie, które prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić w Katyniu. Potem zapalono znicze i odmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych.(PAP)

kyc/ mb/ aks/ szf/ ktt/ wkr/ m ag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)