Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spektakl Jarzyny w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2010

0
Podziel się:

"Areteia" - taki tytuł nosi spektakl, przygotowywany przez Grzegorza
Jarzynę w ramach projektu "Odyseja Europa", który będzie miał premierę 27 lutego w teatrze
Schauspiel Essen.

"Areteia" - taki tytuł nosi spektakl, przygotowywany przez Grzegorza Jarzynę w ramach projektu "Odyseja Europa", który będzie miał premierę 27 lutego w teatrze Schauspiel Essen.

"Odyseja Europa" jest jednym z przedsięwzięć przygotowywanych w ramach trwającego projektu Europejska Stolica Kultury - Zagłębie Ruhry RUHR.2010 - poinformowano podczas poniedziałkowego spotkania w Ambasadzie Niemiec w Warszawie.

Do "Odysei Europa" zaproszono sześć teatrów regionu Ruhry: Schauspielhaus Bochum, Schauspiel Dortmund, Schauspiel Essen, Schlosstheater Moers, Theater an der Ruhr i Theater Oberhausen oraz sześciu autorów z sześciu europejskich miast. Obok Grzegorza Jarzyny są to: Peter Nadas (Budapeszt)
, Emine Sevgi Ozdamar (Stambuł)
, Christoph Ransmayr (Wiedeń)
, Roland Schimmelpfennig (Berlin) i Enda Walsh (Londyn). Mieli oni za zadanie opowiedzieć na nowo "Odyseję" Homera. Jarzyna, jako jedyny z zaproszonych twórców, jest jednocześnie autorem i reżyserem powstałego w ramach projektu tekstu.

W przedstawieniu przygotowanym przez niego wystąpią obok siebie aktorzy kilku niemieckich teatrów i aktorzy polscy: Katarzyna Herman, Sandra Korzeniak, Jan Peszek i Marcin Czarnik. "Bardzo lubię takie inicjatywy, gdy można mieszać zespoły. Wydaje mi się, że to jest dla języka teatralnego bardzo ciekawe, choć trudne do przeprowadzenia; nie chodzi o różnice kulturowe, ale językowe" - mówił uczestniczący w spotkaniu Jarzyna.

Sześć spektakli "Odysei Europa" będzie miało swoje premiery 27-28 lutego, po trzy każdego dnia. Powtórzone zostaną później cztery razy, w cztery weekendy marca, kwietnia i maja. "Widzowie zaproszeni są do udziału w maratonie teatralnym, do podróży z Odyseją między miastami" - zaznaczyła rzeczniczka prasowa RUHR.2010 Katharina Jarzombek.

Opowiadając o programie Europejskiej Stolicy Kultury RUHR.2010 Jarzombek przypomniała, że Zagłębie Ruhry to wielka aglomeracja miejska, trzecia co do wielkości w Europie - licząca 53 miasta i 5,3 mln mieszkańców. "To region, który kojarzymy z przemysłem, węglem, stalą, dymem, brudem, ale to się zmieniło. Dziś jest to megamiasto z bardzo bogatą, różnorodną ofertą kulturalną, interesującą architekturą postindustrialną i dużym zapleczem rekreacyjnym" - powiedziała. Jak mówiła, działa tam 19 uczelni, jest 100 sal koncertowych, 120 teatrów, ponad 200 muzeów.

W ramach programu RUHR.2010 zaplanowano ponad 300 projektów i 2500 imprez. Zostały one wybrane z kilku tysięcy zaproponowanych przez twórców, instytucje, samorządy lokalne i organizacje.

Wymieniając najciekawsze z nich, obok "Odysei Europa" Jarzombek wskazała otwarcie na nowo Muzeum Folkwang, w nowym budynku zaprojektowanym przez brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda i zaplanowaną tam prezentację "Najpiękniejsze muzeum świata", będącą próbą rekonstrukcji przygotowanej przez nazistów w 1937 r. wystawy sztuki zdegenerowanej (entartete Kunst). Pokazane będą na niej prace artystów - według nazistów zdegenerowanych - takich jak m.in. Matisse, de Chirico, Ernst Ludwig Kirchner, Max Beckmann i Oskar Kokoszka.

Przygotowywane projekty dotykają także innych dziedzin kultury - muzyki (np. prezentacja twórczości Hansa Wernera Henzego - uważanego za jednego z najwybitniejszych żyjących kompozytorów), fotografii czy sztuki performance. Wiele imprez będzie się działo w szeroko pojętej przestrzeni publicznej.

I tak np. w maju w ramach projektu "SchachtZeichen" (Znaki szybów) setki ogromnych żółtych balonów unosić się będzie na wysokości ok. 80 metrów nad dawnymi wieżami szybów górniczych. Z kolei w czerwcu podczas koncertu finałowego festiwalu "!sing" na stadionie Arena Schalke 65 tys. osób będzie wspólnie śpiewać, tworząc największy chór w dziejach historii niemieckiej muzyki, którym dyrygować będzie m.in. Bobby McFerrin. W lipcu zaś w ramach projektu "Still-Leben" (Martwa natura) na jeden dzień zamknięty zostanie odcinek autostrady A40 i przy 60-kilometrowym stole zasiądą wspólnie mieszkańcy regionu wraz z gośćmi.

Jak zaznaczają organizatorzy RUHR.2010, na program obchodów składają się także małe projekty realizowane przez poszczególne miasta - każde z nich ma swój specjalny tydzień, oraz projekty realizowane przez nie wraz z blisko 200 miastami partnerskimi w całej Europie.

Projekt Europejska Stolica Kultury (początkowo pod nazwą Europejskie Miasto Kultury) jest największym przedsięwzięciem kulturalnym realizowanym w Unii Europejskiej. Co roku - począwszy od 1985 r. - jedno miasto (obecnie kilka miast) wspierane jest w promocji swojego życia kulturalnego, całego regionu lub państwa. Miasta organizują specjalnie na tą okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje. Wydarzenia te w 60 proc. finansowane są ze środków z UE.

Pierwszym miastem, które nosiło ten tytuł, były Ateny. W tym roku miano Europejskiej Stolicy Kultury noszą: Zagłębie Ruhry, węgierski Pecs i Stambuł.

Do tej pory tytuł nosiło tylko jedno polskie miasto - w 2000 r. był to Kraków. Tytuł ten powróci do Polski w 2016 - otrzyma go jedno z 10 ubiegających się o niego polskich miast i jedno z miast Hiszpanii. (PAP)

dsr/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)