Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spektakl Johana Simonsa na otwarcie festiwalu Dialog-Wrocław

0
Podziel się:

Pokazem spektaklu "Oczyszczeni/ Łaknąć/ 4.48 Psychosis" holenderskiego
reżysera Johana Simonsa rozpoczął się w piątek we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Dialog-Wrocław. Podczas imprezy zostanie pokazanych 16 spektakli polskich i zagranicznych
reżyserów.

Pokazem spektaklu "Oczyszczeni/ Łaknąć/ 4.48 Psychosis" holenderskiego reżysera Johana Simonsa rozpoczął się w piątek we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław. Podczas imprezy zostanie pokazanych 16 spektakli polskich i zagranicznych reżyserów.

To VII edycja festiwalu, który odbywa się w cyklu dwuletnim. W tym rok imprezie towarzyszy hasło "Gwałt porządkuje świat". Prezentowane spektakle łączy tematyka gwałtu w różnych aspektach - politycznym, społecznym oraz fizycznym.

Osobne hasła towarzyszą też kolejny dniom festiwalu. Na przykład przedstawienia pokazywane na inaugurację imprezy łączy motto "Sztuka wobec gwałtu". Oprócz spektaklu Simonsa pierwszego dnia widzowie zobaczą również przedstawienie "Życie to sen" w reż. Wojciecha Klemma, które jest adaptacją dramatu Pedro Calderona de la Barca, oraz "Antygonę" irańskiego reżysera Homayuna Ghanizadeha. To ostatnie przedstawienie powstało w estońskim teatrze R.A.A.A.M.

"Oczyszczeni/ Łaknąć/ 4.48 Psychosis" - spektakl inaugurujący festiwal - to przedstawienie składające się z trzech dramatów Sarah Kane. "To opowieść o przypadkowości zła, w której szczególnie dojmująca jest +niewinność+ przemocy. Bohaterowie Simonsa to ludzie, którzy bawią się w przemoc, tracąc po drodze świadomość konsekwencji, do jakich może to doprowadzić" - piszą o fabule spektaklu organizatorzy festiwalu.

Simons obok Krzysztofa Warlikowskiego jest głównym bohaterem tegorocznej edycji imprezy. Dyrektor festiwalu Krystyna Meissner określiła Simonsa "wielkim prozaikiem teatru", zaś Warlikowskiego "wielkim poetą teatru". "Spektakle Simonsa są brutalne i szczere. On nie oszczędza widzów, w sposób brutalny pokazuje prawdę o nas samych (...) Teatr Warlikowskiego jest melancholijny. Uruchamia on u widza emocje, które są tęsknotą za lepszym światem" - mówiła Meissner.

Widzowie będą mogli skonfrontować twórczość obu reżyserów, ponieważ podczas festiwalu zostaną pokazane po dwa spektakle obu twórców teatralnych. Będą to "Oczyszczeni" oraz "Kabaret Warszawski" Warlikowskiego oraz "Oczyszczeni/ Łaknąć/ 4.48 Psychosis" i "Król Lear" Simonsa.

Interesującą propozycją może być również spektakl "Exhibit B" pochodzącego z RPA Bretta Bailey'a. Tematem tego przedstawienia jest okrucieństwo kolonializmu.

Spektaklom będą towarzyszyć spotkania z artystami i intelektualistami. Odbędą się dyskusje poświęcone kondycji teatru oraz wizji współczesności, która wyłania się z prezentowanych podczas festiwalu przedstawień. W spotkaniach mają wziąć udział m.in.: amerykański psycholog Philip Zimbardo, Zygmunt Bauman, Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka, Kinga Dunin, Jacek Żakowski, Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman i Piotr Pacewicz.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław zakończy się 18 października. W tym roku jego organizatorem jest Biuro Festiwalowe Impart 2016 - instytucja odpowiedzialna za przygotowanie stolicy Dolnego Śląska do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. (PAP)

pdo/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)