Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spektakle i imprezy towarzyszące Kaliskim Spotkaniom Teatralnym

0
Podziel się:

Przedstawienia konkursowe, spektakle grane poza konkursem i szereg imprez
towarzyszących złożą się na program rozpoczynających się za niespełna miesiąc 50. Kaliskich Spotkań
Teatralnych. Gospodarze wystawią w konkursie dwa spektakle.

Przedstawienia konkursowe, spektakle grane poza konkursem i szereg imprez towarzyszących złożą się na program rozpoczynających się za niespełna miesiąc 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gospodarze wystawią w konkursie dwa spektakle.

Festiwal otworzy przedstawienie "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny, w którym wystąpi Danuta Szaflarska, uhonorowana nagrodą aktorską podczas I KST w 1961 r. - poinformował Igor Michalski, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.

Z przedstawieniami konkursowymi przyjadą: Teatr Współczesny w Szczecinie, warszawski Teatr Ateneum, Teatr Współczesny we Wrocławiu, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatr Współczesny w Warszawie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Gospodarze wystawią w konkursie dwa spektakle.

Poza konkursem zaprezentowane zostaną dwa monodramy: "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Jerzego Treli oraz "Smycz" w reżyserii Natalii Korczakowskiej i w wykonaniu Bartosza Porczyka. Kaliszanie zobaczą też przedstawienie Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu z Justyną Szafran pt. "Rzecze Budda Chinaski" i Teatru Lalki i Aktora w Opolu spektakl dla dzieci "O mniejszych braciszkach św. Franciszka" Marty Guśniowskiej, w reżyserii Petera Nosaleka.

KST towarzyszyć będą m.in. wieczorne "Rozmowy w Malarni", które zaplanowano, jako spotkania z aktorami i twórcami prezentowanych każdego dnia przedstawień, wystawa fotografii Janusza Gajosa, wystawa plenerowa "50 x KST" przed kaliskim Ratuszem, wystawa poświęcona twórcy KST Tadeuszowi Kubalskiemu i jego żonie aktorce Kai Starzyckiej. W czasie festiwalu odbędzie się także konferencja naukowa "Aktor-reżyser. Aktorskie koncepty roli" oraz promocja książki prezentującej dokumentację Roku Grotowskiego w Kaliszu.

KST odbywają się zawsze na początku maja. Nagrody przyznawane są m.in. w kategoriach Grand Prix, Główne Nagrody Aktorskie, nagrody za role drugoplanowe, nagroda ZASP-u. W jury 50 KST zasiądą: Agnieszka Celeda, Mirosław Baka, Mirosław Borek, Remigiusz Brzyk i Łukasz Drewniak.

KST są najstarszym organizowanym bez przerwy festiwalem teatralnym w Polsce. Jedynym, który w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej - powiedział Michalski.

Jubileuszowe KST organizowane są pod patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Do komitetu honorowego tej imprezy zaproszono m.in. Janusza Gajosa, Macieja Nowaka i posła Rafała Grupińskiego.

Festiwal rozpocznie się 8 maja i potrwa osiem dni.(PAP)

zak/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)