Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Spiegel": Niemcy proponują program oszczędnościowy dla strefy euro

0
Podziel się

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zamierza w najbliższych dniach
zaproponować program konsolidacji finansów dla wszystkich państw strefy euro - informuje w sobotę
tygodnik "Der Spiegel" na swych stronach internetowych.

bEgrjAzp

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zamierza w najbliższych dniach zaproponować program konsolidacji finansów dla wszystkich państw strefy euro - informuje w sobotę tygodnik "Der Spiegel" na swych stronach internetowych.

Inicjatywa ta ma pomóc w odbudowaniu zaufania rynków finansowych do wspólnej waluty europejskiej.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel wysokie deficyty finansów publicznych państw strefy euro są "faktycznym problemem" w czasie obecnego kryzysu waluty. W wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung" oceniła ona, że "problemem tym należy zająć się od jego korzeni." "To znaczy, że państwa muszą doprowadzić do porządku swe finanse publiczne i starać się poprawić swą konkurencyjność" - powiedziała.

bEgrjAzr

Zdaniem Merkel uzgodniony w zeszłym tygodniu przez UE "parasol ratunkowy", czyli opiewający na 750 mln euro mechanizm wsparcia zadłużonych krajów strefy wspólnej waluty, to jedynie pierwszy krok.

Konieczne jest również "zazębienie" polityk budżetowych i gospodarczych państw UE. "Długookresową stabilność euro możemy zapewnić tylko wtedy, jeśli Europa zacieśni współpracę w polityce finansowej. To właściwa konsekwencja, którą należy wyciągnąć. Aby takie zazębienie polityk budżetowych i gospodarczych w Europie się udało, decyzji nie powinni określać najsłabsi, lecz najsilniejsi" - powiedziała Merkel.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

bEgrjAzS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)