Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spokój w Ekwadorze. OPA: "To była próba przewrotu"

0
Podziel się

W ocenie Stałej Rady Organizacji Państw Amerykańskich bunt
policji ekwadorskiej "był, bez wątpienia, próbą przewrotu" - powiedział sekretarz generalny
organizacji na temat wydarzeń w Ekwadorze, gdzie w piątek powrócił spokój.

bEikxSPV

W ocenie Stałej Rady Organizacji Państw Amerykańskich bunt policji ekwadorskiej "był, bez wątpienia, próbą przewrotu" - powiedział sekretarz generalny organizacji na temat wydarzeń w Ekwadorze, gdzie w piątek powrócił spokój.

Chilijczyk Jose Miguel Insulza, który złożył to oświadczenie, udał się z Waszyngtonu, gdzie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Stałej Rady OPA, do stolicy Ekwadoru, Quito. Przybywają tam również w piątek ministrowie spraw zagranicznych kilku krajów kontynentu, aby zademonstrować poparcie dla prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi.

"Pełne poparcie" dla prezydenta zadeklarował też w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

bEikxSPX

Po półgodzinnej potyczce między wojskiem a policją Correa został uwolniony w czwartek wieczorem ze szpitala policyjnego. Wyjechał stamtąd na wózku inwalidzkim, chroniony przez żołnierzy. Sam Correa powiedział, że jeden z nich poniósł śmierć, a 27 odniosło rany w starciu z policjantami.

Jest też pół setki rannych cywilów spośród tłumu cywilnych osób, które zanim jeszcze przybyło wojsko próbowały uwolnić prezydenta.

Jednym z rannych jest minister spraw zagranicznych Ekwadoru Ricardo Patino. Wyprowadzono go ze szpitala z raną głowy, zakrwawionego.

Budynek szpitala jest mocno zdewastowany. Wszędzie leży szkło z wybitych okien, zniszczone urządzenia szpitalne, widać liczne ślady po pociskach.

bEikxSQd

Zbuntowani stróże porządku więzili prezydenta w szpitalu przez 11 godzin. Ma zoperowane przez lekarzy kolano, ponieważ zwichnął je, gdy uciekał z członkami swej osobistej ochrony przed policją. Zaatakowała go granatami łzawiącymi i armatką wodną, gdy próbował przemawiać do zbuntowanych.

Natychmiast po powrocie do Pałacu Prezydenckiego Correa pojawił się w towarzystwie kilku ministrów na balkonie swej oficjalnej rezydencji. Przemówił do tłumu zwolenników gromadzących się przed pałacem.

Na konferencji prasowej po powrocie do swej siedziby zapowiedział "głęboką czystkę" w policji zmilitaryzowanej. "Nie kierowali się uzasadnionymi rewindykacjami płacowymi - powiedział - lecz był to oczywisty przypadek spisku inspirowanego z zewnątrz".

"Nie będzie przebaczenia, ani też im się tego nie zapomni" - dodał Correa.

bEikxSQe

Jako polityka, który stał za nieudaną próbą zamachu stanu, Correa wskazał byłego prezydenta (2003-2005) Lucio Gutierreza.

Policja zmilitaryzowana, która podjęła próbę zamachu stanu, próbowała "wyciszyć" radio i telewizję państwową, przecinając im kable zasilania elektrycznego.

O niepowodzeniu próby zamachu stanu przesądziła lojalność, jaką zachowali wobec konstytucyjnego prezydenta Ekwadoru dowódcy sił zbrojnych, oraz natychmiastowe poparcie OPA, prezydentów państw Ameryki Łacińskiej i Unii Europejskiej.

Ekwadorska policja zmilitaryzowana jako powód buntu podała uchwaloną w środę przez parlament ustawę, która odbiera policji niektóre przywileje finansowe oraz wydłuża staż potrzebny do uzyskania awansu służbowego.

bEikxSQf

Część komentatorów piątkowej prasy latynoamerykańskiej wysuwa tezę, że opozycja w Ekwadorze zachęcając policję zmilitaryzowaną do buntu liczyła, że zdoła przeszkodzić Correi w realizacji jego planu zmniejszenia wydatków państwa. Prezydent rozważa bowiem rozwiązanie parlamentu i ogłoszenie przedterminowych wyborów, aby wprowadzić dekretami oszczędności budżetowe, które blokuje obecny parlament.(PAP)

ik/ mc/

7308464 7307505

bEikxSQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)