Notowania

wiadomości
22.04.2011 17:14

Społeczność ormiańska w Polsce chce uznania przez Turcję mordu Ormian

Kilkudziesięciu Ormian, mieszkających w Polsce, domagało się w piątek przed ambasadą Turcji w Warszawie uznania wymordowania 1,5 mln Ormian w latach 1915-1917 za ludobójstwo. Podobne demonstracje mają się odbyć we Wrocławiu, Krakowie, Oławie i Rzeszowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kilkudziesięciu Ormian, mieszkających w Polsce, domagało się w piątek przed ambasadą Turcji w Warszawie uznania wymordowania 1,5 mln Ormian w latach 1915-1917 za ludobójstwo. Podobne demonstracje mają się odbyć we Wrocławiu, Krakowie, Oławie i Rzeszowie. *

Protest zorganizowała Fundacja Kultury Musa Ler i Fundacja Ormiańska KZKO. Zebrali się oni pod jednym z kościołów na warszawskim Mokotowie, skąd przeszli przed budynek ambasady Turcji. Nieśli ze sobą transparenty: "Turcjo, uznaj ludobójstwo na narodzie ormiańskim", "Uroczystość upamiętnienia ludobójstwa".

Pod ambasadą Turcji odmówili modlitwy i zapalili znicze; ułożyli też kwiaty. "Na całym świecie 24 kwietnia organizowane są modlitwy, marsze i spotkania, poświęcone zagładzie Ormian" - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który jest duszpasterzem społeczności ormiańskiej w Polsce. Przypomniał, że polski Sejm uznał wymordowanie Ormian za ludobójstwo w 2005 roku.

Zaznaczył, że uczyniło tak ponad 25 krajów. Jest to jeden z warunków przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej.

24 kwietnia 1915 rząd turecki wydał rozporządzenie nakazujące aresztowanie ormiańskiej inteligencji - tylko w Stambule aresztowano wówczas, i w większości zgładzono, 2 tys. osób, a 27 maja kolejne - wprowadzające deportację zamieszkujących Anatolię Ormian do Syrii i Mezopotamii.

Setki tysięcy Ormian zmarło z głodu albo zostało brutalnie wymordowanych przez tureckich żołnierzy i Kurdów. Zatrzymanych topiono, spychano w przepaści górskie, przybijano podkowy końskie do stóp, duchownych Kościoła ormiańskiego palono żywcem lub zakopywano w ziemi. Do końca 1915 ok. pół miliona ludzi wypędzono na Pustynię Syryjską, gdzie ginęli pozbawieni wody i schronienia od słońca. Liczba ludności ormiańskiej w Turcji spadła do 150 tys. w latach dwudziestych XX wieku.(PAP)

edom/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz