Notowania

janusz palikot
20.04.2013 11:09

Spotkanie lidera Ruchu Palikota z Schulzem nt. Europy Plus i eurowyborów

Schulz spotkał się w Warszawie z politykami współtworzącymi Europę Plus Januszem Palikotem oraz europosłem Markiem Siwcem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

*Szef RP Janusz Palikot poinformował, że jego rozmowa z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem dotyczyła przyszłości inicjatywy Europa Plus oraz wyborów do europarlamentu w 2014 roku. *

Schulz spotkał się w Warszawie z politykami współtworzącymi Europę Plus Januszem Palikotem oraz europosłem Markiem Siwcem. Jak powiedział szef PE po spotkaniu dziennikarzom, rozmowa dotyczyła sytuacji w Polsce oraz wyzwań, jakie stoją przed Europą Plus.

Przewodniczący PE przypomniał, że podczas swojej wizyty w Polsce spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, b.prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz z liderem SLD Leszkiem Millerem.

Schulz zaznaczył, że nie rozmawiał z Palikotem o tym, czy popiera jego czy Millera. Szef PE mówił w środowym wywiadzie dla PAP, że chciałby zgody na lewicy w Polsce. _ Schulz chciałby, aby była jedna lista (do PE-PAP), bo szanse zwycięstwa, czy dużego sukcesu byłyby większe, ale to zostawia nam, nie wchodzi w ten spór, nie stara się łączyć i bratać _ - mówił po spotkaniu dziennikarzom Palikot.

_ Omawialiśmy przede wszystkim koncepcje Europy Plus, nasze najbliższe zamierzenia, decyzje dotyczące startu Aleksandra Kwaśniewskiego i innych polityków centrolewicy _ - dodał.

Tworzenie wspólnej centrolewicowej listy Europa Plus ogłosili pod koniec lutego Kwaśniewski, Palikot i Siwiec. Obecnie wiele wskazuje to, że w przyszłorocznych wyborach do PE powstaną dwie listy lewicowe: SLD i Europy Plus. Sojusz nie chce słyszeć o współpracy z Ruchem Palikota.

Palikot powiedział także po spotkaniu z Schulzem, że mają obaj poczucie, że przed całą centrolewicą europejską jest po następnych wyborach do europarlamentu wielka szansa dokonania istotnej korekty polityki w PE.

Szef RP dodał, że rozmowa dotyczyła tego, jak zbudować większość dla entuzjastów większej integracji europejskiej. _ Chodzi o to, aby w wielu krajach nastąpiła mobilizacja euroentuzjastów, a to nie jest łatwe w tym kryzysie i problemach w strefie euro, ale jeśli ona nie nastąpi, to środowiska sceptyczne zablokują postęp Unii Europejskiej _ - mówił Palikot.

_ Rozmawialiśmy także o tym, że Europa Plus jest za tym, aby było więcej demokracji w Unii Europejskiej _ - dodał Siwiec.

Rozmowy nie zdominowała kwestia budżetu UE na lata 2014-2020. Schulz przypomniał po spotkaniu, że na temat budżetu rozmawiał z prezydentem oraz premierem polskiego rządu. Podkreślił, że uzgodnił z Tuskiem, że będą razem aktywnie działać na rzecz możliwie szybkiego kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20.

W marcu europarlament przyjął niewiążącą prawnie rezolucję, w której odrzucił porozumienie ws. budżetu na lata 2014-2020 wynegocjowane na szczycie UE w lutym i zażądał poprawek. Obecnie trwają negocjacje na temat porozumienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, co łączy Ruch Palikota z polską prawicą W konstytucji powinien pojawić się także zapis umożliwiający przyjęcie przez Polskę waluty euro?
Sondaż: Polacy nie chcą już Palikota Ruch Palikota odnotowuje najniższe poparcie w historii.
Tagi: janusz palikot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz