Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie Sieci Szefów Europejskich Agencji Ochrony Środowiska

0
Podziel się:

Zielona gospodarka i walka z hałasem drogowym to dwa najważniejsze tematy
poruszane podczas 15. Plenarnego Spotkania Sieci Szefów Europejskich Agencji Ochrony Środowiska
(EPA Net) w Krakowie.

Zielona gospodarka i walka z hałasem drogowym to dwa najważniejsze tematy poruszane podczas 15. Plenarnego Spotkania Sieci Szefów Europejskich Agencji Ochrony Środowiska (EPA Net) w Krakowie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 23 europejskich krajów.

"Uważa się, że okres kryzysu gospodarczego, to dobry czas, żeby się odbić od dna i nie powtarzając błędów przeszłości zdecydować się na rozwój tzw. zielonej gospodarki" - powiedział PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewic.

Dodał, że podczas spotkania sieci dyrektorów Europejskich Agencji Ochrony Środowiska uznano, że konieczne jest m.in. określenie definicji i wskaźników zielonej gospodarki oraz zidentyfikowanie tych sektorów, gdzie "zielona" gospodarka ma największe szanse rozwoju.

Z inicjatywy Polski i Szwajcarii powołano na krakowskim spotkaniu grupę roboczą (tzw. grupę interesu), która ma się zająć zbadaniem problematyki hałasu drogowego. "W Europie z powodu nadmiernego hałasu drogowego cierpi 55 mln ludzi" - mówił Jagusiewicz. Powołano także grupę, która zajmie się zieloną gospodarką.

Dyrektor Wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska Jacqueline McGlade mówiła w piątek dziennikarzom, że najważniejszym obecnie wyzwaniem dla krajów UE jest zapobieganiem niekorzystnym zmianom klimatu.

Pytana, czy w obliczu kryzysu gospodarczego oraz cięć budżetowych w wielu krajach regulacje prawne UE, dotyczące ochrony środowiska, nie powinny być jednak rozluźnione, McGlade powiedziała, że im bardziej rygorystyczne są przepisy, tym mniejsze są w efekcie końcowym wydatki m.in. na ochronę zdrowia, bo państwa nie muszą wydawać na wieloletnie leczenie obywateli cierpiących na choroby spowodowane np. zanieczyszczeniem powietrza.

"Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, zdolność wdrażania nowych technologii, młode wykształcone kadry, Polska ma ogromny potencjał. Jednak znalazła się w momencie, w którym powinna zdecydować się na inwestycję w infrastrukturę m.in. służącą zapobieganiu powodzi i zrozumieć, że rozwiązaniem jest rozwój czystych źródeł energii" - mówiła McGlade. Dodała, że w energetyce nie należy wybierać tylko jednego rozwiązania np. budowy elektrowni atomowej. Jej zdaniem Polska powinna zdecydować się na pozyskiwanie energii z różnych źródeł odnawialnych i zacząć zmieniać nastawienie obywateli w tej sprawie.

Spotkania EPA Net odbywają się dwa razy w roku. W tym roku pierwsze z nich odbyło się w marcu w hiszpańskim Bilbao. Polska po raz pierwszy gościła spotkanie sieci. Kolejne spotkanie zaplanowano na Malcie.

Uczestnicy obrad wymieniają się informacjami nt. wdrażania przepisów UE i działań podejmowanych w poszczególnych krajach na rzecz poprawy prawa. Dyskutują także o możliwościach wspólnych działań przy podejmowaniu inicjatyw dotyczących środowiska naturalnego w ramach UE.(PAP)

wos/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)