Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie szefa MON z reprezentacją podoficerów i szeregowych

0
Podziel się:

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak rozmawiał w piątek o problemach
żołnierzy ze 140-osobową reprezentacją korpusów podoficerów i szeregowych zawodowych. Resort m.in.
proponuje zmiany w ustawie o służbie żołnierzy zawodowych.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak rozmawiał w piątek o problemach żołnierzy ze 140-osobową reprezentacją korpusów podoficerów i szeregowych zawodowych. Resort m.in. proponuje zmiany w ustawie o służbie żołnierzy zawodowych.

Do Warszawy zaproszono żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wśród nich mężów zaufania, których ze swoich szeregów wybierają wojskowi poszczególnych korpusów. Pod koniec września 2011 r. rozporządzeniem szefa MON na szczeblu centralnym powołano kolegia mężów zaufania podoficerów i szeregowych. Wcześniej taki organ przedstawicielski mieli tylko oficerowie.

"Osiemdziesiąt procent wojska to są właśnie podoficerowie i szeregowi. Od nich bardzo dużo zależy. W armii zawodowej odgrywają szczególną rolę, więc zadeklarowałem, że takie spotkania będą kontynuowane, że co jakiś czas będziemy o tym rozmawiali" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu minister Siemoniak. Podkreślił, że w rozmowie poruszano też sprawy służących w armii kobiet.

Zapowiedział, że MON szykuje nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która ma polegać na odejściu od łączenia stopnia żołnierza z zajmowanym przez niego stanowiskiem. Takie zmiany postulują żołnierze, bowiem zdarza się, że obecne przepisy blokują im kariery. "Umówiliśmy się, że specjalny zespół podoficerów i szeregowych przygotuje jeszcze swoje rekomendacje ewentualne do tej nowelizacji" - zapowiedział szef MON.

Jak ocenił Siemoniak, oczekiwania żołnierzy są niemałe. "Takim problemem wspólnym dla szeregowych, podoficerów i dla mnie jest to, że chcemy walczyć z biurokracją" - relacjonował szef MON. Dodał, że wojskowi byli zainteresowani nowymi przepisami emerytalnymi dla służb mundurowych, których projekt obecnie znajduje się w konsultacjach społecznych. Ministerstwo wielokrotnie podkreślało, że emerytury według nowych, obecnie przygotowywanych przez rząd zasad, będą otrzymywali tylko ci żołnierze, którzy rozpoczną służbę po wejściu tych przepisów w życie.

Minister był też pytany o odejścia żołnierzy ze służby w ub.r. Wówczas z wojskiem, w większości na własną prośbę, pożegnało się prawie 7,4 tys. osób, a prawie z nich 80 proc. z nich stanowili podoficerowie i szeregowi. Według MON żołnierze odchodzą nie z obawy przed nowymi przepisami emerytalnymi, jak wcześniej przypuszczano, lecz z powodu atrakcyjnych ofert na cywilnym rynku pracy. Dodał, że zapowiedź 300 zł podwyżki i faktyczny koniec reorganizacji w wojsku, który związany był z przenoszeniem jednostek, powinien sprawić, że w tym roku sytuacja będzie bardziej stabilna.

Mężowie zaufania kadry podoficerskiej podkreślali przede wszystkim konieczność zmiany przepisów dotyczących służby wojskowej. "Zwróciliśmy się z wnioskiem o to, żeby model pełnienia służby podoficerów i szeregowych został zmieniony tak, aby uwzględnić nasze doświadczenie zawodowe i wyszkolenie" - mówił chor. mar. Eugeniusz Marciniak z Marynarki Wojennej. Dodał też, że szef MON prosił, by problemy przedstawiać wyraźnie i bez koloryzowania.

Marciniak podkreślił, że żołnierze będą się domagali, by temat tożsamości stopnia ze stanowiskiem załatwić już raz na zawsze. Z kolei - jak relacjonował st. chor. szt. Witold Dudek z Dowództwa Wojsk Specjalnych - na spotkaniu z ministrem szeregowi podnosili problem kontraktów, które są z nimi podpisywane na 12 lat i nie są przedłużane, jeśli żołnierz nie awansuje na stopień podoficerski.

"Ważne dla nas jest też to, żeby nasi następcy, którzy się pojawią, byli w sposób bardzo fachowy przygotowani i w przyszłości, kiedy my po prostu odejdziemy, mogli nas w godny sposób zastąpić" - mówił z kolei st. chor. Piotr Maciejewski z Dowództwa Wojsk Lądowych.

Prócz ministra Siemoniaka z żołnierzami rozmawiali szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, doradca ministra gen. Waldemar Skrzypczak oraz pełnomocnik ministra ds. wojskowej służby kobiet kmdr Bożena Szubińska. Na pytania z sali odpowiadali przedstawiciele departamentów kadr oraz spraw socjalnych MON, Sztabu Generalnego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

ral/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)