Notowania

srebrenica
02.06.2012 08:01

Srebrenica nie była ludobójstwem? Tak uważa nowy prezydent Serbii

Bośniacy są zaniepokojeni wypowiedziami nowego prezydenta Serbii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS)

_ Zaprzeczanie przez prezydenta Serbii Tomislava Nikolicia, że w 1995 r. doszło do ludobójstwa w Srebrenicy, podaje w wątpliwość jego proeuropejskie poglądy i oznacza źródło nowych napięć w regionie _- ocenił przedstawiciel Bośniaków Bakir Izetbegović.

_ Zaprzeczanie ludobójstwu ze Srebrenicy, które zostało udowodnione przez ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, nie jest drogą współpracy, ani przywracania zaufania, lecz wręcz czymś przeciwnym - źródłem nowych nieporozumień i napięć _ w regionie - oświadczył w komunikacie muzułmański członek Prezydium Bośni i Hercegowiny (BiH).

Jak dodał Izetbegović, wypowiedź prezydenta Serbii _ rzuca cień i poważnie podaje w wątpliwość jego proeuropejski dyskurs oraz zaangażowanie na rzecz poprawnych relacji w regionie _.

Nowy, nacjonalistyczny prezydent Serbii powiedział w piątek, że wymordowanie przez siły Serbów bośniackich 8 tys. Muzułmanów (Bośniaków) w Srebrenicy w lipcu 1995 r. nie było ludobójstwem.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m97553.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;serbii;to;nacjonalista;i;spadkobierca;miloszevicia,172,0,1089964.html) *"To nacjonalista, spadkobierca Miloszevicia" * Wynik wyborów pogrążył Serbię w klimacie politycznej niepewności.

_ W Srebrenicy nie doszło do ludobójstwa. W sądzie bardzo trudno jest oskarżyć i udowodnić, że pewne wydarzenie miało formę ludobójstwa _ - ogłosił Tomislav Nikolić w wywiadzie, który w piątek umieszczono na stronie internetowej czarnogórskiej telewizji.

Przyznał następnie, że _ w Srebrenicy doszło do wielkiej zbrodni, popełnionej przez Serbów, przez przedstawicieli narodu serbskiego. Trzeba ich znaleźć, osądzić i ukarać _. Nikolić został zaprzysiężony przez parlament na pięcioletnią kadencję prezydencką.

Bakir Izetbegović podkreślił, że wypowiedź serbskiego prezydenta _ jest bolesna dla muzułmanów w Bośni, zwłaszcza dla tych, którzy przeżyli ludobójstwo w Srebrenicy _. _ - Niestety pan Nikolić pokazuje, że nie jest gotowy, aby zmierzyć się z prawdą na temat wydarzeń, które miały miejsce w nieodległej przeszłości _ - dodał przedstawiciel Bośniaków.

_ - To upokarzające dla nas, rodzin i ofiar. Lecz nie oczekiwałam, że Nikolić powie coś innego. Jest to nawet szczere z jego strony. Większość ludzi tam uważa tak samo _ - powiedziała agencji AFP Hatidża Mehmedović, kierująca pozarządową organizacją _ Matki ze Srebrenicy _.

Masakra w Srebrenicy określona jest przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości jako ludobójstwo. Doszło do niej pod koniec wojny w Bośni i Hercegowinie.

Obecnie przed ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii toczą się procesy dawnych serbskich przywódców politycznych i wojskowych z BiH: Radovana Karadżicia i generała Ratko Mladicia. Zarzuty dotyczą udziału w ludobójstwie w związku z masakrą w Srebrenicy.

Za udział w tym największym masowym mordzie w Europie od II wojny światowej skazanych już zostało wielu żołnierzy i wysokich rangą przedstawicieli wojska serbskiego w BiH.

Czytaj więcej w Money.pl
Deportowali podejrzanego o udział w masakrze Były dowódca brygady policji Serbów bośniackich Dejan Radojković został deportowany z USA.
Populista prezydentem. Są oficjalne wyniki Przywódca serbskich nacjonalistów Tomislav Nikolić wygrał wybory prezydenckie, zdobywszy 49,55 proc. głosów. Pokonał Borisa Tadicia, który uzyskał 47,30 proc. (na zdjęciu)Frekwencja wyniosła 46,37 procent.
Tagi: srebrenica, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz