Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Środa na Wiejskiej

0
Podziel się:

Sejm przyjął w środę przez aklamację uchwałę w sprawie 70. rocznicy agresji
ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Podobną - w sprawie 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej -
przyjął też Senat. Ponadto posłowie debatowali nad zaostrzeniem kar za pedofilię.

Sejm przyjął w środę przez aklamację uchwałę w sprawie 70. rocznicy agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Podobną - w sprawie 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej - przyjął też Senat. Ponadto posłowie debatowali nad zaostrzeniem kar za pedofilię.

W uchwale Sejmu w sprawie 17 września 1939 roku podkreślono, że w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow "dokonano IV rozbioru Polski". Zbrodnię na polskich oficerach w Katyniu określono jako "zbrodnię wojenną", która ma "znamiona ludobójstwa".

"17 września 1939 r. wojska ZSRR bez wypowiedzenia wojny dokonały agresji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, naruszając jej suwerenność i łamiąc zasady prawa międzynarodowego. Podstawę do inwazji Armii Czerwonej dał pakt Ribbentrop-Mołotow zawarty 23 sierpnia 1939 r. między ZSRR i hitlerowskimi Niemcami. W ten sposób dokonano IV rozbioru Polski. Polska padła ofiarą dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu" - czytamy w uchwale.

"Długa jest lista zbrodni i nieszczęść, które dotknęły wtedy wschodnie tereny II Rzeczypospolitej i obywateli polskich, którzy się tam znaleźli. Składa się na nią zbrodnia wojenna rozstrzelania przez NKWD ponad 20 tysięcy bezbronnych jeńców, polskich oficerów, wysiedlenie setek tysięcy obywateli Rzeczypospolitej, osadzenie ich w nieludzkich warunkach w obozach i więzieniach oraz przymuszanie do niewolniczej pracy. Te sowieckie zbrodnie rozpoczęły szereg aktów przemocy, składających się na tragedię Golgoty Wschodu" - napisano w uchwale.

Zdaniem Sejmu, "pojednanie polsko-rosyjskie wymaga poszanowania prawdy historycznej" i nie wolno jej przemilczać ani nią manipulować. Sejm potępia także "wszelkie próby fałszowania historii" i apeluje "do wszystkich ludzi dobrej woli w Federacji Rosyjskiej o wspólne, solidarne działanie na rzecz ujawnienia i potępienia zbrodni czasów stalinowskich".

W uchwale w sprawie 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Senat złożył hołd wszystkim ówczesnym obrońcom ojczyzny i oddał cześć pamięci wszystkich ofiar wojny.

"1 września 1939 roku wojska III Rzeszy Niemieckiej bez wypowiedzenia wojny wkroczyły w granice Rzeczpospolitej Polskiej. 17 dni później armia ZSRR najechała wschodnie obszary Rzeczypospolitej uniemożliwiając dalszy opór polskiego wojska wobec hitlerowskiej napaści. Dokonał się czwarty rozbiór Polski, uzgodniony pomiędzy agresorami i przypieczętowany 23 sierpnia 1939 roku Paktem Ribbentrop-Mołotow" - czytamy w uchwale.

Przypomniano, że II wojna światowa to "najbardziej ponury okres w dziejach ludzkości", podczas którego zapanował "czas pogardy dla drugiego człowieka i zbrodni, które ponad 50 milionom ludzi przyniosły śmierć, niezliczonym rzeszom rany, tułaczkę i poniżenie". Podkreślono, że obywatele Polski "doświadczyli ze strony obydwóch najeźdźców ludobójstwa, więzień, zsyłek i wysiedleń, których symbolem są niemieckie obozy zagłady i Katyń".

Sejmowe kluby opowiedziały się podczas środowej debaty za uchwaleniem tzw. dużej nowelizacji kodeksów, dotyczącej m.in. zaostrzenia kar za pedofilię i farmakologicznego leczenia pedofilów. Klub PiS zgłosił poprawki dotyczące niektórych rozwiązań szczegółowych, dlatego projekt wrócił do komisji. Poprawki zakładają m.in. podniesienie kar więzienia za udział w produkowaniu treści pedofilskich oraz modyfikację przepisów dotyczących warunkowego zawieszania kar.

Posłowie debatowali także nad senackim projektem nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który przewiduje obniżenie niektórych opłat sądowych za wnoszone apelacje. Wszystkie kluby poparły tę propozycję. Głosowanie ma odbyć się jeszcze na obecnym posiedzeniu.

Wszystkie kluby poparły także projekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwiający studentom i doktorantom korzystanie z pomocy materialnej fundowanej przez samorządy oraz prywatnych darczyńców. Ze względu na zgłoszoną w trakcie debaty jedną poprawkę projekt trafił ponownie do komisji.

W popołudniowym bloku głosowań Senat zaakceptował bez poprawek nowelę tzw. ustawy offsetowej, która umożliwia pilne zakupy dla żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych z pominięciem offsetu.

Poprawki senatorowie wprowadzili do: noweli ustawy o dyscyplinie wojskowej (reguluje zasady nagradzania i karania żołnierzy), noweli Kodeksu karnego wykonawczego (zmierzającej do zminimalizowania skutków przeludnienia w polskich aresztach i zakładach karnych) oraz do noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dotyczy zmiany tzw. algorytmu, na podstawie którego NFZ dzieli pieniądze dla poszczególnych województw). Ustawy te trafią ponownie do Sejmu.(PAP)

ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)