Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stabilna sytuacja w środkowym biegu Wisły

0
Podziel się:

Sytuacja w środkowym biegu Wisły jest stabilna, nic złego się nie dzieje -
zapewnił we wtorek rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Dariusz
Bogacz. Lodołamacze we Włocławku pozostaną jednak w stanie pogotowia.

Sytuacja w środkowym biegu Wisły jest stabilna, nic złego się nie dzieje - zapewnił we wtorek rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Dariusz Bogacz. Lodołamacze we Włocławku pozostaną jednak w stanie pogotowia.

Od środy sześć lodołamaczy zacumowanych we Włocławku jest postawionych w stan gotowości w związku z odwilżą, która przed Bożym Narodzeniem miała miejsce na południu Polski. Załogi cały czas czuwają na jednostkach, by w razie potrzeby rozpocząć kruszenie lodu.

"Liczyliśmy się z tym, że lodołamacze możemy wykorzystać w każdej chwili, jednak stany wód, które teraz mamy na środkowej Wiśle nie są aż tak niepokojące. W tym momencie nie mamy do czynienia z jakimiś znacznymi przekroczeniami" - powiedział Bogacz w rozmowie z PAP. Dodał, że - podobnie jak w ubiegłych tygodniach - stany alarmowe są przekroczone jedynie w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. Natomiast w Płocku odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego - Wisła osiągnęła tam poziom 218 cm, do stanu alarmowego brakuje jej 19 cm.

"Możemy obecnie powiedzieć, że sytuacja jest bez zmian. To, co mieliśmy w ubiegłym tygodniu, utrzymuje się nadal - pokrywa lodowa na Zbiorniku Włocławskim ma 27 cm. Przez ostatnie dwa dni odnotowywaliśmy także niewielkie przybory stanów na Wiśle m.in. w okolicy Płocka i Włocławka. To była właśnie ta fala z południa, na którą czekaliśmy. Jak się okazało ona nie była aż taka duża, jak przewidywaliśmy; w związku z tym na razie lodołamacze tylko pozostają w stanie pogotowia" - powiedział Bogacz.

Ze względu na to, że Wisła jest skuta lodem, RZGW nie podaje prognoz poziomu, jakie rzeka osiągnie w najbliższych dniach na północ od Warszawy. W samej stolicy poziom Wisły ma ciągu trzech dni wzrosnąć o 30 cm, jednak nadal do stanu ostrzegawczego będzie brakować ponad dwa metry. (PAP)

ral/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)