Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stalowa Wola: Akademia wykształci muzealników do obsługi niepełnosprawnych

0
Podziel się:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie) utworzy międzynarodową
akademię kształcącą pracowników polskich i˙ukraińskich muzeów w zakresie obsługi osób
niepełnosprawnych. Realizacja projektu rozpocznie się w lutym 2013 r.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie) utworzy międzynarodową akademię kształcącą pracowników polskich i˙ukraińskich muzeów w zakresie obsługi osób niepełnosprawnych. Realizacja projektu rozpocznie się w lutym 2013 r.

Celem tego projektu badawczo-edukacyjnego jest zwiększenie liczby muzeów dostępnych dla osób z˙dysfunkcjami. Koszt projektu oszacowano na 180 tys. euro. Stalowowolskie muzeum otrzymało na jego realizację wsparcie finansowe w wysokości prawie 170 tys. euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Pozostała kwota pochodzić będzie ze środków własnych.

Jak poinformowała PAP dyrektorka muzeum, Lucyna Mizera, pracownicy stalowowolskiej placówki będą przekazywać polskim i ukraińskim muzealnikom swoje doświadczenia z pracy z˙niepełnosprawnymi, zdobyte dzięki wcześniejszym projektom - m.in. "Galeria przez dotyk", "Dostępne Muzeum", "Poczuj sztukę" - a także warsztatom i szkoleniom.

"Niepełnosprawni są wśród nas i chcą tak jak my korzystać z dóbr kultury. Naszym zadaniem jest umożliwienie im tego. Tak jest w˙najlepszych muzeach na świecie i powoli staje się standardem także w Polsce. Nasze muzeum od kilku lat specjalizuje się w udostępnianiu swojej oferty wszystkim, bez względu na ich ograniczenia" - wyjaśniła Mizera. Zaznaczyła, że różne inicjatywy, podjęte z myślą o niepełnosprawnych, jak np. eksponaty przeznaczone do dotykania, są atrakcją także dla osób widzących.

Realizacja części szkoleniowej projektu zaplanowana jest na lata 2014-15. Wcześniej, od lutego 2013, będą przeprowadzane ankiety, które pozwolą na określenie możliwości polskich i ukraińskich muzeów w dostosowywaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Później na podstawie wyników badań specjaliści z kraju i zagranicy będą szkolić polskich i ukraińskich edukatorów muzealnych (pracownicy muzeum przygotowujący lekcje muzealne, warsztaty) w zakresie obsługi osób niepełnosprawnych.

Akademia mieścić się będzie w salach muzeum, które zostaną wyposażone w meble, sprzęt audio-wideo, zestaw nagłośnieniowy, system zawieszania obrazów oraz w sprzęt do edukacji osób niepełnosprawnych, m.in. pętle indukcyjne wspomagające słyszenie, panel interaktywny, mówiący identyfikator etykiet i system informacyjny wspomagający orientację w terenie dla osób niewidzących.

Projekt przewiduje także utworzenie platformy internetowej, na której zostaną zamieszczone raporty z badań, biuletyny szkoleniowe, materiały pokonferencyjne, informatory, programy edukacyjne. Będzie tam też forum dyskusyjne dla edukatorów muzealnych, osób niepełnosprawnych, instytucji i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych po obu stronach granicy.

W ramach projektu zostanie przygotowany też profesjonalny film i spot promujący w mediach ogólnopolskich problematykę osób niepełnosprawnych w muzeach.

Ukoronowaniem wszystkich działań będzie zawiązanie koalicji muzeów polskich i˙ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od 2007 r. realizuje pierwszy w Polsce kompleksowy program edukacyjny skierowany do osób niepełnosprawnych "Dostępne Muzeum". W jego ramach na dziedzińcu muzealnym stanęła "Galeria przez dotyk" z 24 rzeźbami przeznaczonymi do percepcji dotykowej. Zlikwidowano też bariery architektoniczne wewnątrz gmachu muzealnego, co podniosło dostępność muzeum dla osób starszych. Ponadto rozszerzana jest oferta edukacyjna dla gości niepełnosprawnych i edukatorów muzealnych.

Program "Dostępne Muzeum. Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych" otrzymał nominację w konkursie na Wydarzenie Muzealne 2009 Sybilla w kategorii programów edukacyjnych oraz pierwszą nagrodę w konkursie "Polska Pięknieje. 7 Cudów Funduszy Europejskich" w 2010r.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)