Notowania

proces
24.11.2009 10:29

Stalowa Wola: Odroczono proces ws. krzyża na terenie miasta

Sąd Rejonowy w Stalowej Woli (Podkarpackie) odroczył we wtorek bezterminowo proces cywilny z powództwa gminy Stalowa Wola, reprezentowanej przez prezydenta miasta, w sprawie krzyża, ustawionego przez mieszkańców na osiedlu Młodynie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd Rejonowy w Stalowej Woli (Podkarpackie) odroczył we wtorek bezterminowo proces cywilny z powództwa gminy Stalowa Wola, reprezentowanej przez prezydenta miasta, w sprawie krzyża, ustawionego przez mieszkańców na osiedlu Młodynie. *

Prezydent miasta Andrzej Szlęzak uważa, że krzyż w tym miejscu został postawiony bez pozwolenia i narusza własność miasta. Pozwanym jest proboszcz parafii rzymskokatolickiej Opatrzności Bożej w Stalowej Woli, Jerzy W., który był jednym z inicjatorów ustawienia krzyża.

Powodem odroczenia rozprawy są kwestie formalne; jak powiedział we wtorek PAP prezes sądu Marcin Rogowski, nowy termin procesu zostanie wyznaczony po uzupełnieniu przez gminę dokumentacji, koniecznej w zmodyfikowanym pozwie.

Krzyż na osiedlu Młodynie został ustawiony 27 lutego br. podczas Drogi Krzyżowej, w której około 10 tysięcy osób przeszło ulicami miasta.

Później miał być wielokrotnie znieważany przez "nieznanych lecz dobrze zorganizowanych sprawców", zwłaszcza podczas nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. O wspólną modlitwę w intencji pozostawienia krzyża apelowali do wiernych biskupi sandomierscy i księża w Stalowej Woli. Podczas mszy świętych w miejscowych kościołach odczytano list duchownych.

Przypomnieli oni w nim, kiedy krzyż został ustawiony. Wyjaśnili także, że ustawienie krzyża na osiedlu Młodynie wynikało z tego, iż w myśl uchwały Rady Miejskiej miał tam stanąć kościół. Chodziło o to, by mieszkańcy nowego osiedla mieli zapewnioną opiekę duszpasterską, co zostało zasygnalizowane władzom miejskim przez Kurię Biskupią w Sandomierzu.

Tymczasem według prezydenta Stalowej Woli, wspomniana w liście uchwała Rady Miasta nie dotyczyła budowy nowego kościoła, tylko planu zagospodarowania przestrzennego i została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Prezydent oznajmił, że teren "zielony", na którym ustawiono krzyż, nie jest przeznaczony pod zabudowę. Zapewnił jednocześnie, że nie jest to walka z krzyżami. Uważa jednak, że "Kościół zaczął się rządzić na terenie miejskim jak na swoim" i dlatego skierował do sądu pozew o naruszenie własności.(PAP)

api/ malk/ dym/

Tagi: proces, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz