Notowania

wiadomości
04.05.2011 11:35

Stalowa Wola: Warsztaty na temat udostępniania muzeum niewidomym

Warsztaty z udostępniania muzeum osobom niewidomym i słabowidzącym rozpoczęły się w środę w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Uczestnicy uczą się m.in. tworzenia audiodeskrypcji i poznają alternatywne możliwości udostępniania dzieł sztuki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Warsztaty z udostępniania muzeum osobom niewidomym i słabowidzącym rozpoczęły się w środę w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Uczestnicy uczą się m.in. tworzenia audiodeskrypcji i poznają alternatywne możliwości udostępniania dzieł sztuki.

W trzydniowych zajęciach biorą udział pracownicy podkarpackich placówek kulturalnych.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej i filmowej.

Podczas audiodeskrypcji opisywane są informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Są to obiektywne opisy, które pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

Jak poinformował PAP prowadzący warsztaty Tomasz Strzymiński, zajęcia rozpoczną się od zaprezentowania, kim jest zwiedzający niewidomy lub słabowidzący i pokazania różnic między poszczególnymi dysfunkcjami wzroku.

"Są różnice między kimś, kto nie widzi zupełnie, a kimś kto np. widzi wszystko w ciągu dnia, a po zmroku już nie. Jeszcze inaczej jest w przypadku osoby, która widzi tylko na wprost" - powiedział Strzymiński.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się też m.in. z alternatywnymi sposobami udostępniania dzieł sztuki. Może to być np. strona internetowa umożliwiająca dźwiękowy odczyt informacji, mogą to być także wypukłe plansze lub mocno powiększona grafika, czy informacja napisana alfabetem Braille'a.

Prowadzący przedstawią także sprzęt, umożliwiający niewidomym i słabowidzącym samodzielne zwiedzanie. Będą to m.in. przewodniki głosowe, które - zdaniem Strzymińskiego - oprowadzą zwiedzającego jak po "wirtualnym sznurku".

Najwięcej zajęć poświęconych zostanie tworzeniu audiodeskrypcji. "Najpierw wyjaśnimy, czym jest interpretacja, potem jej oduczymy. Następnie powiemy, czym jest opis, a na końcu nauczymy, jak tworzyć opis obiektywny, aby zwiedzający sami mogli interpretować dzieła sztuki" - zaznaczył Strzymiński.

Stalowowolskie muzeum od 2007 roku realizuje pierwszy w Polsce nowatorski program edukacyjny "Dostępne Muzeum. Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych", za który w październiku 2010 otrzymało nagrodę w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało muzeum w Stalowej Woli za wiodącą instytucję w Polsce w tematyce obsługi gości niepełnosprawnych w muzeum.

W ramach programu "Dostępne Muzeum" działa także od 2007 roku "Galeria przez Dotyk", skierowana głównie do osób niewidzących i niedowidzących, której zwiedzanie polega na dotykaniu eksponatów. Opisy do nich są w formie dźwiękowej oraz napisane pismem Braille'a. Dla tych zwiedzających stworzono też kompleksowy system informacji wykonany wielkim drukiem lub pismem Braille'a.

Osoby niesłyszące i niedosłyszące mają w muzeum zapewnioną obsługę w języku migowym. Na stronie internetowej zamieszczono filmy z ekspozycji stałych, przetłumaczone na język migowy.

Dla gości muzeum niepełnosprawnych intelektualnie prowadzone są zajęcia zespołowe, lekcje muzealne i warsztaty artystyczne.

Ponadto w placówce zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, zainstalowano platformę samobieżną, w salach ekspozycyjnych i edukacyjnych zlikwidowano progi. (PAP)

api/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz