Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Starcia armeńsko-azerbejdżańskie w pobliżu Karabachu

0
Podziel się:

#
reakcja Ministerstwa Obrony Armenii
#

# reakcja Ministerstwa Obrony Armenii #

01.09. Baku (PAP/EFE) - Trzech żołnierzy armeńskich i dwóch azerbejdżańskich zginęło w starciach w pobliżu Górskiego Karabachu, separatystycznej enklawy na terytorium Azerbejdżanu zamieszkanej w większości przez Ormian - poinformowało w środę azerbejdżańskie Ministerstwo Obrony.

Resort obrony w Baku oskarżył w komunikacie Armenię o zaatakowanie żołnierzy azerbejdżańskich w pobliżu Górskiego Karabachu, twierdząc, że żołnierze armeńscy "przekroczyli linię kontaktową i zaatakowali siły azerskie w rejonie wioski Czajły w okręgu terterskim w Azerbejdżanie". Według Azerbejdżanu, oprócz zabitych jest też kilku rannych po stronie armeńskiej.

Minister obrony Armenii Sejran Ohanian odpowiedzialnością za starcie obarczył natomiast stronę przeciwną. Oświadczył, że atak przypuściła dzień wcześniej jednostka azerska. "Przeciwnik wycofał się poniósłszy straty, po stronie armeńskiej natomiast jedna osoba została ranna" - powiedział Ohanian w środę podczas uroczystości otwarcia roku szkolnego w jednej ze szkół w Erywaniu.

We wtorek służba prasowa wojsk Górskiego Karabachu podała, że doszło do ataku ze strony azerskiej - poinformowała agencja Interfax. "31 sierpnia około godz. 6.30 na północno-wschodnim odcinku linii kontaktowej wojsk Górskiego Karabachu i Azerbejdżanu strona azerbejdżańska podjęła działania dywersyjne, przeprowadzając atak na pozycje armeńskie.(...) Po poniesieniu strat, przeciwnik był zmuszony wycofać się na pozycje wyjściowe" - podano w służbie prasowej, dodając, że został ranny także jeden żołnierz wojsk Karabachu.

Górski Karabach, zamieszkany głównie przez Ormian, został przyłączony za czasów ZSRR do Azerbejdżanu. W wyniku wojny w latach 1988-1994, która kosztowała życie 30 tys. osób i spowodowała ucieczkę setek tysięcy uchodźców, ogłosił niepodległość. Nie została ona jednak uznana przez społeczność międzynarodową.

W 1994 roku podpisano zawieszenie broni, ale Erywań i Baku nie doszły do porozumienia w sprawie statusu regionu. Azerbejdżan często groził w ostatnich latach, że odzyska Górski Karabach siłą. (PAP)

mw/ ap/

6949618 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)