Notowania

piwnica
16.12.2010 15:08

Staromiejskie wyremontowane piwnice przy Jezuickiej 4 już otwarte

Wyremontowane piwnice Stołecznego Centrum Edukacji przy ul. Jezuickiej 4, na warszawskim Starym Mieście, otworzyła w czwartek prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Razem z innymi staromiejskimi podziemiami stworzą w 2011 roku Szlak Kulturalnych Piwnic.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wyremontowane piwnice Stołecznego Centrum Edukacji przy ul. Jezuickiej 4, na warszawskim Starym Mieście, otworzyła w czwartek prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Razem z innymi staromiejskimi podziemiami stworzą w 2011 roku Szlak Kulturalnych Piwnic. *

Niszczejące od lat piwnice na od lat były zamknięte. 1 października 2008 roku rozpoczęto projekt renowacji piwnic i ich adaptacji na cele kulturalne. W marcu br. oddano do użytku podziemia przy Rynku Starego Miasta 2, a w czwartek - piwnice przy ul. Jezuickiej 4.

W trzech miejscach trwają jeszcze prace budowlane: w piwnicach Muzeum Historycznego (Rynek 28-42), przy ul. Brzozowej 11/13, gdzie zlokalizowane będzie pierwsze w Polsce Centrum Interpretacji Zabytku oraz na ul. Boleść 2 - w piwnicach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w piwnicach Muzeum Historycznego m.st. Warszawy odkryto skarb srebrnych monet. "Łącznie odnaleziono 1211 monet o łącznej wadze około 4 kilogramów, wykonanych ze srebra z domieszką miedzi" - mówiła Gronkiewicz-Waltz. Najstarsze z monet pochodzą z lat 1663-1665, najmłodsze z roku 1702.

Zbiór monet, dotychczas najliczniejszy z odkrytych na terenie historycznej zabudowy Warszawy, obecnie poddawany jest wstępnej konserwacji, rozpoznaniu i inwentaryzacji. Pełne opracowanie należy do numizmatyków, którzy wykonają szczegółową ekspertyzę i analizy. Skarb ma zostać przekazany Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy i będzie stanowił eksponat wystawy archeologicznej, planowanej w jednej z sal ekspozycyjnych remontowanych piwnic.

Prace mają zakończyć się w 2011 r.; wszystkie piwnice stworzą wówczas Szlak Turystyczny Kulturalnych Piwnic Starego Miasta, który prowadził będzie przez wszystkie wyremontowane obiekty. Szlak będzie przybliżał zwiedzającym historię powstawania, zniszczenia i odbudowy Starówki, umożliwiał im poznanie oryginalnych fragmentów historycznych budowli.

W oddanych w czwartek do użytku piwnicach przy ul. Jezuickiej powstały już m.in. pomieszczenia warsztatowe i sala muzyczna. Znajdą się tam również m.in. pracownia batiku, fotografii, projektowania graficznego, kawiarnia literacka. Będzie można uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach kulturalnych: koncertach, nocach poetów, przeglądach kabaretów, warsztatach plastycznych, muzycznych, teatralnych i literackich. Podczas renowacji w piwnicach znaleziono zachowane fragmenty zabytkowej architektury, które zabezpieczono.

Koszt wykonania robót w piwnicach przy ul. Jezuickiej 4 to 1,1 mln euro. Łączna wartość projektu wynosi 8,8 mln euro, w tym 4,4 mln euro stanowi kwota dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a pozostała część w wysokości 4,3 mln euro to wkład własny Miasta Stołecznego Warszawy.(PAP)

agz/ ls/

Tagi: piwnica, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz