Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej w święto nauki wrocławskiej

0
Podziel się:

B. metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz oraz niemiecki polityk
Guenter Verheugen otrzymali w piątek statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wyróżnienie, przyznawane
za wkład w pojednanie polsko-niemieckie, co roku wręczane jest w dniu święta nauki wrocławskiej.

B. metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz oraz niemiecki polityk Guenter Verheugen otrzymali w piątek statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wyróżnienie, przyznawane za wkład w pojednanie polsko-niemieckie, co roku wręczane jest w dniu święta nauki wrocławskiej.

Uroczystości święta nauki wrocławskiej, które tradycyjnie przypadają 15 listopada, rozpoczęły się od mszy św. w intencji środowiska akademickiego w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie przedstawiciele wrocławskich uczelni złożyli kwiaty pod pomnikiem profesorów lwowskich rozstrzelanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r. oraz pod tablicami przy ul. Sądowej i Kleczkowskiej, gdzie w drodze do obozu Sachsenhausen w listopadzie 1939 r. więzieni byli krakowscy uczeni.

Głównym elementem obchodów na Uniwersytecie Wrocławskim było wręczono statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wyróżnienia, przyznawane za wkład w pojednanie polsko-niemieckie, trafiły w tym roku do byłego metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza i do niemieckiego polityka Guentera Verheugena, który w latach 1999-2004 był komisarzem Unii Europejskiej ds. rozszerzenia Unii.

Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim został również nadany tytuł doktora honoris causa historykowi prof. Jerzemu Strzelczykowi. Naukowiec związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest orędownikiem bliskiej współpracy pomiędzy wrocławską i poznańską uczelnią.

Z kolei tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej otrzymał niemiecki uczony, prof. Eckhard Beyer. Naukowiec jest specjalistą w dziedzinie technologii laserowych.

15 listopada jest tradycyjnie świętem akademickiego Wrocławia. Tego dnia w 1702 r. zainaugurowano działalność Akademii Leopoldyńskiej, pierwszego uniwersytetu we Wrocławiu i pierwszego na Śląsku. Również tego dnia, w 1945 r., rozpoczęły się zajęcia na utworzonych we Wrocławiu po wojnie polskich uczelniach. Pierwszy wykład na uniwersytecie wygłosił Ludwik Hirszfeld, a na politechnice - Kazimierz Idaszewski.(PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)