Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Steinmeier: dyskutować o tarczy bez antyamerykańskich i antyrosyjskich odruchów

0
Podziel się:

Niemiecki minister spraw zagranicznych
Frank-Walter Steinmeier zaapelował o zachowanie spokoju i
zaniechanie "antyamerykańskich i antyrosyjskich odruchów" w
dyskusjach o amerykańskim systemie obrony antyrakietowej, której
części mają być rozmieszczone w krajach Europy Środkowej.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował o zachowanie spokoju i zaniechanie "antyamerykańskich i antyrosyjskich odruchów" w dyskusjach o amerykańskim systemie obrony antyrakietowej, której części mają być rozmieszczone w krajach Europy Środkowej.

"Chodzi o zainstalowanie systemu obronnego. To jest słuszne, to jest konieczne" - powiedział Steinmeier w czwartek w Berlinie po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Ponieważ chodzi o system o charakterze strategicznym, konieczny jest intensywny dialog ze wszystkimi, "których on (system) dotyczy oraz z tymi, którzy mają wrażenie, że ich dotyczy" - dodał niemiecki minister. Zastrzegł, że taki system nie powinien narazić na szwank rozpoczętego na początku lat 90. procesu rozbrojenia.

Ławrow zaznaczył, że we współczesnym świecie "bezpieczeństwo jest niepodzielne", co oznacza, że nie można zapewnić sobie bezpieczeństwa wywołując niepokój u innych krajów. W centrum Europy konieczne są "zbiorowe działania" zapewniające bezpieczeństwo. Rosyjski minister określił tarczę mianem amerykańskiego "narodowego" systemu. Wyraził ubolewanie, że wcześniejsze plany systemu obrony antyrakietowej, dyskutowane na forum rady NATO-Rosja, zostały obecnie zamrożone. (PAP)

lep/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)