Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze: "Listy do rodziny"

0
Podziel się:

Zmieniać świadomość społeczną i promować rodzicielstwo zastępcze - to
główne cele startującej w stolicy kampanii społecznej "Listy do rodziny". Wykorzystano w niej
prawdziwe historie dzieci i rodziców zastępczych, o których opowiadają krótkie spoty.

Zmieniać świadomość społeczną i promować rodzicielstwo zastępcze - to główne cele startującej w stolicy kampanii społecznej "Listy do rodziny". Wykorzystano w niej prawdziwe historie dzieci i rodziców zastępczych, o których opowiadają krótkie spoty.

Filmiki "w pigułce" pokazują np. codzienne życie w rodzinnym pogotowiu opiekuńczym i motywacje ludzi, którzy zdecydowali się stworzyć rodzinę zastępczą. W kampanii wykorzystano też prawdziwe wypowiedzi dzieci trafiających do pieczy zastępczej - stąd jej tytuł "Listy do rodziny". Spoty mają być rozpowszechnione w internecie, stołecznej komunikacji. Kampanię współorganizują m.in. stołeczny Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT oraz urząd miasta.

"Jeden z podstawowych celów kampanii to rekrutacja, próba dotarcia do osób, które rozważają takie przedsięwzięcie. Jesteśmy przygotowani na każdą liczbę kandydatów, którzy się do nas zgłoszą" - powiedział w środę PAP dyrektor Ośrodka PORT Sylwester Soćko.

Drugim ważnym celem jest - jak dodał - zmiana świadomości społecznej. Według Soćki obecnie wciąż powszechnie nie odróżnia się rodzicielstwa zastępczego od adopcji, a dodatkowo nagłaśniane przez media negatywne przykłady rodzin zastępczych mogą zniechęcać potencjalnych kandydatów do podjęcia takiej działalności.

W środowej konferencji prasowej, która inaugurowała kampanię udział wzięły m.in. osoby tworzące zawodowe rodziny zastępcze.

Ireneusz Wnuk, który tworzy taką rodzinę od ponad 10 lat podkreślił, że robi to "z buntu przeciwko zastanej rzeczywistości". "Staramy się dać szansę i tym dzieciom i ich biologicznej rodzinie. Stwarzamy tym dzieciom dom tak, jakby miały w nim zostać do końca świata, a z drugiej strony współpracujemy z rodziną biologiczną, bo naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, że dziecko może do niej wrócić" - powiedział PAP.

W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona. Jest to tymczasowa forma opieki nad dzieckiem, które w finale ma wrócić do rodziny biologicznej lub w przypadku odebrania jej praw rodzicielskich - trafić do adopcji. Rodzina zastępcza może być spokrewniona - mogą ją stworzyć najbliżsi krewni dziecka, jak dziadkowie lub rodzeństwo; niezawodowa - może ją stworzyć zarówno dalsza rodzina, jak i osoby niespokrewnione z dzieckiem.

Jest też forma zawodowej rodziny zastępczej - jest to rodzina, z którą starosta zawiera umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej (minimum na cztery lata), a jednemu z opiekunów wypłacane jest stałe wynagrodzenie miesięczne, rodzina otrzymuje też pieniądze za każde umieszczone w niej dziecko.

Zawodowa rodzina może być specjalistyczna - przebywają w niej dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub dzieci, które mają kłopoty w funkcjonowaniu społecznym oraz małoletnie matki z dziećmi. Może też pełnić funkcję pogotowia rodzinnego - w takiej rodzinie dziecko przebywa do 4 miesięcy, jednak w uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony do momentu rozstrzygnięcia sytuacji dziecka.

Wszyscy zainteresowani stworzeniem rodziny zastępczej w stolicy mogą się zgłaszać do Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie lub ośrodka PORT. Podstawowe kryteria to: bycie osobą niekaraną, niepozbawioną władzy rodzicielskiej nad biologicznymi dziećmi, bez przeciwwskazań lekarskich, zdolną do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków bytowych. Kandydaci przechodzą kilkumiesięczne szkolenie, spotkania z psychologiem, przechodzą praktyki w rodzinie zastępczej.

Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT działa od 2008 r. Oferuje wsparcie rodzinnej pieczy zastępczej. Można w nim przejść pełny proces specjalistycznego szkolenia i kwalifikacji psychologicznej, uzyskując uprawnienia do prowadzenia rodzinnej opieki zastępczej. W umowie na lata 2011-2013 dotacja z m.st. Warszawy na ten cel wynosi ponad 2 mln zł.

Jak informuje stołeczny ratusz, w Warszawie ok. 1700 dzieci jest pod opieką rodzin zastępczych (spokrewnionych, niezawodowych i zawodowych). (PAP)

js/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)