Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Koncert na rzecz rannych i poszkodowanych na misjach

0
Podziel się:

W czwartek w Warszawie odbędzie się koncert charytatywny na rzecz żołnierzy
rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami kraju. Najczęściej potrzebują oni pomocy w
leczeniu i rehabilitacji; po odejściu z wojska pogarsza się też ich sytuacja materialna.

W czwartek w Warszawie odbędzie się koncert charytatywny na rzecz żołnierzy rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami kraju. Najczęściej potrzebują oni pomocy w leczeniu i rehabilitacji; po odejściu z wojska pogarsza się też ich sytuacja materialna.

Jednym z organizatorów przedsięwzięcia jest Żandarmeria Wojskowa. Jak podkreślił jej rzecznik prasowy, ppłk Marcin Wiącek, warto wesprzeć tych, którzy odnieśli obrażenia na misjach. "Każda pomoc ze strony społeczeństwa jest wyrazem uznania i wdzięczności dla tych żołnierzy" - dodał.

Udział w koncercie "Pomóż i Ty" zapowiedział szef MON Bogdan Klich.

Według Daniela Kubasa, prezesa Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju i współorganizatora koncertu, nie ma całościowych danych, ilu polskich wojskowych wróciło z misji z obrażeniami. "Z informacji, które do mnie docierają, wynika, że jest ich ok. 700. Stopień ich obrażeń jest różny" - powiedział Kubas.

Z kolei ppłk Mirosław Ochyra z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych ocenił, że tylko w Afganistanie zostało rannych 274 polskich żołnierzy, zaś w Iraku - 186. Żołnierze Wojska Polskiego jeżdżą na misje zagraniczne od lat 60.

Zdaniem Kubasa problemy, z jakimi muszą się mierzyć ranni i poszkodowani na misjach, najczęściej dotyczą dwóch zagadnień: pomocy medycznej i rehabilitacji oraz pogorszenia sytuacji materialnej.

"Po pierwsze, ci żołnierze wymagają zazwyczaj długoterminowego leczenia i rehabilitacji, bo są dość młodzi. Ważna jest też dla nich świadomość, że nie zapomni się o nich, gdy będą starzy (...) Po drugie, po zwolnieniu ze służby ci ludzie tak naprawdę tracą finansowo. System świadczeń rentowych u nas jest dalece niedoskonały, m.in. nie przyznaje się rent na czas nieokreślony" - powiedział Kubas. Dodał, że w konsekwencji byli żołnierze np. nie mogą wziąć długoterminowego kredytu.

Zdaniem Kubasa nowe możliwości otwiera przed rannymi i poszkodowanymi na misjach projekt ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie. Zgodnie z projektem weteranem jest żołnierz, funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także pracownik wojska, uczestniczący w misji przez cały jej okres trwania, nie krócej niż przez 60 dni. Jednak status ten będzie przysługiwał także osobie, która doznała uszczerbku na zdrowiu, niezależnie od czasu spędzonego poza granicami.

Według projektu weterani będą mogli nieodpłatnie otrzymywać leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe, a także wyroby ortopedyczne; będą mogli korzystać ze świadczeń specjalistycznych, finansowanych ze środków publicznych. Minister obrony powiedział, że celem proponowanych rozwiązań jest m.in. zapewnienie poszkodowanym bezpłatnych protez. Projekt przewiduje też przyznanie weteranom uprawnień do bezpłatnej opieki psychologicznej. Weterani będą też mogli uzyskać dofinansowanie na naukę w szkole ponadgimnazjalnej albo studiów oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy.

"Mam nadzieję, że większość problemów da się rozwiązać w tej ustawie" - zaznaczył Kubas. Dodał, że na przez kilka ostatnich lat jakość pomocy dla rannych i poszkodowanych ze strony wojska poprawiła się.

"Te możliwości prawne, które obecnie są, często zależą od woli dowódców lub osób odpowiedzialnych. Często można spotkać żołnierzy, którzy naprawdę sobie chwalą tę pomoc i mówią, że wszystko było zrobione tak, jak powinno. Są też przypadki, gdzie ci ludzie są potraktowani przedmiotowo. Nie zawsze jest to wina systemu, tylko często jest to wina ludzi" - ocenia Kubas.

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju zarejestrowano w kwietniu 2008 r. Obecnie ma ok. 100 członków. Jest organizacją pożytku publicznego, której można przekazać 1 proc. podatku. Stowarzyszenie organizuje m.in. warsztaty terapeutyczne dla żołnierzy i ich żon lub partnerek. Finansuje też dopłaty do nauki, kursy przekwalifikowania zawodowego czy turnusy rehabilitacyjne.

Czwartkowy koncert charytatywny odbędzie się w Wojskowej Akademii Technicznej. Organizują go Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz burmistrz Bemowa.

Wystąpią Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego oraz grupa Sumptuastic. Podczas koncertu odbędzie się też prezentacja multimedialna "Jeden dzień z misji" i wystawa fotograficzna "Żołnierze na misjach". Będzie też licytacja cegiełek okolicznościowych, z której środki zostaną przekazane Stowarzyszeniu na organizację turnusów rehabilitacyjnych.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w koncercie, mogą zgłaszać się pod numerem telefonu (22) 685 73 32. (PAP)

ral/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)