Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Nowy naczelnik wydziału estetyki chce porządkować przestrzeń publiczną

0
Podziel się:

Opracowanie nowych standardów przestrzeni publicznej i umieszczanych w
niej reklam oraz aktywne włączenie się w prace legislacyjne dotyczące tej kwestii zapowiedział we
wtorek nowy naczelnik wydziału estetyki stołecznego ratusza Wojciech Wagner.

Opracowanie nowych standardów przestrzeni publicznej i umieszczanych w niej reklam oraz aktywne włączenie się w prace legislacyjne dotyczące tej kwestii zapowiedział we wtorek nowy naczelnik wydziału estetyki stołecznego ratusza Wojciech Wagner.

Wagner zastąpił na stanowisku naczelnika wydziału estetyki przestrzeni publicznej Grzegorza Piątka. W listopadzie ub.r. zrezygnował on ze stanowiska argumentując, że nie miał realnego wpływu na decyzje dotyczące miejskiej estetyki podejmowane w urzędzie miasta.

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami Wagner ocenił, że jednym z największych problemów przestrzeni publicznej nie tylko w Warszawie, ale całej Polsce, jest ogromna liczba reklam. Jego zdaniem nie da się go rozwiązać bez zmian w obowiązującym prawie, dlatego miasto powinno aktywnie włączyć się w prace legislacyjne Sejmu nad nowymi przepisami.

"Wierzę, że niezadowolenie społeczne z anarchicznej obecności reklamy w przestrzeni publicznej przełoży się na zmiany w prawie" - powiedział.

Podkreślił, że zanim do nich dojdzie, już dziś miasto może lepiej zarządzać należącymi do niego terenami i usuwać z nich nielegalne reklamy, np. uczulając na ten problem zarządców dróg. Chodzi m.in. o to, by zarządcy miejskiego mienia nie przedłużali umów z inwestorami, których reklamy zostały umieszczone niezgodnie z zarządzeniem prezydenta. Zakazuje ono mi.in. umieszczania reklam na obiektach zabytkowych, na ażurowych balustradach balkonów i tarasów, w parkach, zadrzewionych skwerach, cmentarzach i innych terenach zieleni miejskiej oraz na ich ogrodzeniach.

Wagner zapowiedział opracowanie nowych standardów urządzania przestrzeni publicznej, zwłaszcza tej przeznaczonej dla pieszych. Poinformował, że w ratuszu jest obecnie opracowywany dokument regulujący kwestie projektowe i materiałowe dotyczące stosowanych w mieście nawierzchni (tzw. posadzek miejskich). W późniejszym czasie mają też powstać wytyczne dotyczące np. mebli miejskich (ławek itp.), słupków uniemożliwiających samochodom wjazd na chodniki, oświetlenia, czy sadzonych w mieście drzew.

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace nad nową koncepcją zagospodarowania centralnego kwartału ulic centrum miasta, tj. obszaru ograniczonego ulicami Królewską, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i Nowym Światem. W rejonie tym ruch samochodów ma zostać ograniczony do minimum. Łącznikiem między Nowym Światem a pl. Defilad ma stać się ul. Złota.

Wagner poinformował również, że w marcu, podczas otwartej debaty, władze miasta wspólnie z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi wyłonią 10 miejsc w Warszawie, które w najbliższych latach powinny zmienić swój wygląd.

Podczas konferencji dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej ratusza Jarosław Jóźwiak zapewnił, że Wagner ma pełne wsparcie prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz całego urzędu miasta.

Ocenił, że w przyszłości pomocna w porządkowaniu przestrzeni publicznej w Warszawie może stać się ustawa o ochronie krajobrazu, która procedowana jest w Sejmie.

Projekt ustawy zgłoszony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego zakłada m.in., że rady gmin będą mogły same ustalać zasady i warunki umieszczania tablic, reklam, ogrodzeń i małej architektury. Jeśli to zrobią, będą mogły ustanowić opłaty od reklam na swoim terenie. Płacić je będą właściciele i użytkownicy wieczyści budynków i obiektów budowlanych, na których znajdują się reklamy. Zwolnione z opłat będą szyldy i reklamy niewidoczne z dostępnych publicznie przestrzeni oraz znajdujące się wewnątrz budynków.

W strukturze urzędu miasta Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej podlega Biuru Architektury i Planowania Przestrzennego. Do zadań wydziału należy m.in. formułowanie wytycznych i projektów miejskich przepisów dotyczących estetyki przestrzeni publicznych oraz inicjowanie i opiniowanie projektów dotyczących umieszczanych w przestrzeni publicznej miasta elementów plastycznych i sztuki użytkowej. (PAP)

mca/ bos/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)