Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: O północy rozpocznie się cisza przed referendum

0
Podziel się:

O północy, w nocy z piątku na sobotę, rozpocznie się cisza przed
niedzielnym referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Potrwa do
niedzieli, do zamknięcia wszystkich lokali, w których będą głosować mieszkańcy stolicy.

O północy, w nocy z piątku na sobotę, rozpocznie się cisza przed niedzielnym referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Potrwa do niedzieli, do zamknięcia wszystkich lokali, w których będą głosować mieszkańcy stolicy.

Obowiązek zachowania ciszy przed referendum przewiduje ustawa o referendum lokalnym. Zapisano w niej, że na 24 godziny przed dniem referendum - aż do zakończenia głosowania - zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej, dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Cisza ma charakter terytorialny i obowiązuje na terenie Warszawy.

W przypadku konieczności przedłużenia czasu głosowania w którymś z lokali z powodu nadzwyczajnych sytuacji, przedłużona zostanie także cisza referendalna. Informacje o tym będzie podawać na bieżąco delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

Za złamanie ciszy referendalnej ta sama ustawa przewiduje karę grzywny. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, grzywna ta wynosi od 500 tys. zł do 1 mln zł.

W czasie ciszy zakazane są wszelkie formy agitacji. Nie można zwoływać związanych z referendum zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek, zawieszać plakatów, czy bilbordów. Zabroniona jest też agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynków, w których znajdują się te lokale.

Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 2012 r., w referendum lokalnym nie zbiera się i nie podaje do wiadomości publicznej w trakcie głosowania informacji o liczbie osób uprawnionych do głosowania i liczbie osób, którym wydano karty do głosowania. W związku z tym stołeczna komisja nie będzie w niedzielę, w ciągu dnia, publikować żadnych informacji dotyczących frekwencji.

Jak powiedziała PAP dyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów PKW Beata Tokaj, dane na temat frekwencji generalnie nie powinny być publikowane, nie tylko przez komisję. "Nie powinna być podawana frekwencja, natomiast czy zostałaby wówczas naruszona cisza wyborcza, to należałoby już do organów ścigania" - zaznaczyła Tokaj w rozmowie z PAP.

W niedzielę głosować będzie można w godzinach 7-21.

Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz, prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?".

Głosując za odwołaniem, stawia się znak "X" w kratce obok odpowiedzi "TAK". Głosując przeciw odwołaniu, stawia się znak "X" w kratce obok odpowiedzi "NIE". Postawienie znaku "X" w obu kratkach albo niepostawienie znaku "X" w żadnej kratce decyduje o tym, że głos jest nieważny.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r. Wówczas do urn poszło 649 tys. 49 osób. Oznacza to, że referendum będzie ważne, gdy weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób.

Według danych z drugiego kwartału br., uprawnionych do głosowania w Warszawie jest ponad 1 mln 335 tys. osób. (PAP)

mca/ bno/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)