Notowania

strefa
30.06.2009 19:03

Stolica: Od środy szersza strefa płatnego parkowania

Od środy poszerzona zostanie warszawska strefa płatnego parkowania. Mieszkający na objętych nią terenach mogą korzystać z abonamentu. Wnioski można nadal składać m.in. w urzędach dzielnic. Od złożenia wniosku do otrzymania dokumentu czeka się około tygodnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od środy poszerzona zostanie warszawska strefa płatnego parkowania. Mieszkający na objętych nią terenach mogą korzystać z abonamentu. Wnioski można nadal składać m.in. w urzędach dzielnic. Od złożenia wniosku do otrzymania dokumentu czeka się około tygodnia.

Spóźnialscy na razie nie będą karani mandatami, ale pouczani - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Urszula Nelken.

Dodała, że wnioski o wydanie abonamentów złożyło ok. 3,5 tys. mieszkańców terenów włączonych od lipca do strefy, i że są to już praktycznie prawie wszyscy zainteresowani. Wcześniejsze szacunki ZDM, mówiące o tym, że będzie to nawet 4,5 tys. osób, były jej zdaniem zawyżone.

Do strefy włączone zostają tereny pomiędzy obecną strefą a Wisłą, czyli Nowe Miasto, Mariensztat, Powiśle i Solec, ograniczone na północy ulicami Andersa i Słomińskiego oraz Myśliwiecką, 29 Listopada i Czerniakowską na południu. Połączone zostaną też obecnie istniejące strefy w Śródmieściu i na Ochocie - parkomaty pojawią się między ul. Koszykową i Al. Jerozolimskimi, a na samej Ochocie - do ulic Kopińskiej, Grzymały-Sokołowskiego i Al. Jerozolimskich.

Ci, którzy mieszkają na terenie nowych części strefy nie będą musieli każdorazowo płacić za postój, jeśli za 30 zł wykupią roczny abonament.

W sumie pojawi się w mieście 220 nowych parkomatów. Będą nieco inne od tych, które już są w Warszawie, m.in. będą wyświetlać komunikaty w trzech językach - oprócz polskiego, także po angielsku i niemiecku. Jednocześnie automaty znikną z trzech ulic Starego Mokotowa, gdzie parkowali głównie mieszkańcy okolicznych domów jednorodzinnych i Starej Pragi, na wschód od ul. Targowej.

Aby uzyskać abonament mieszkańca potrzebne są: dokument tożsamości, najlepiej dowód osobisty (jeśli w dokumencie nie jest wpisany adres zamieszkania, niezbędne będzie zaświadczenie o stałym lub czasowym zameldowaniu na terenie strefy, wydane przez właściwy urząd dzielnicy); dowód rejestracyjny pojazdu, na który abonament będzie wydany (osoby niebędące właścicielami lub współwłaścicielami auta powinny mieć umowę cywilnoprawną lub umowę użyczenia w formie aktu notarialnego), a przy odbiorze abonamentu także dowód uiszczenia opłaty rocznej za abonament.

Abonament uprawnia do bezpłatnego parkowania w odległości do ośmiu parkomatów od urządzenia wskazanego w dokumencie.

Mieszkańcy poszerzonej strefy, którzy dotychczas nie wystąpili o wydanie abonamentu, mogą wykupić go w punktach obsługi mieszczących się: w urzędzie dzielnicy Ochota (ul. Słupecka 9, lok. 3, poniedziałek-piątek, godz. 8.00-16.00, do 12 czerwca w środy i piątki nieczynne); w urzędzie dzielnicy Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43, poniedziałek w godz. 8.00-18.00, wtorek-piątek w godz. 8.00-16.00); w urzędzie dzielnicy Mokotów (ul. Rakowiecka 25/27, poniedziałek w godz. 8.00-18.00, środa i piątek 8.00-16.00, we wtorek i czwartek nieczynne); w Zarządzie Dróg Miejskich (ul. Chmielna 120. pok. 1, poniedziałek-piątek, godz. 7.30-17.00); w punkcie przy ul. Tamka 22/24 (poniedziałek-piątek w godz. 9.00-17.00), a od ubiegłej środy także w tymczasowym punkcie w holu schodów ruchomych na poziomie Pl. Zamkowego (poniedziałek-piątek, godz. 9.00-17.00).

Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, opłaty za parkowanie w strefie pobierane są w dni robocze w godzinach 8.00-18.00. Za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 3 zł, za drugą 3,60 zł, za trzecią 4,20 zł i po 3 zł za czwartą i każdą kolejną. Minimalna opłata za czas krótszy niż jedna godzina wynosi 0,50 zł.

Z opłat zwolnieni są m.in. uczestnicy Powstania Warszawskiego (posiadający "Kartę Powstańca"), honorowi obywatele Warszawy oraz osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. (PAP)

mca/ pz/ jra/

Tagi: strefa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz