Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Rozpoczęła się gra "Warszawa 2011" - symulacja unijnego szczytu dla studentów

0
Podziel się:

Czy unijni przywódcy zebrani na szczycie w
Warszawie porozumieją się w sprawie budżetu Unii Europejskiej?
Odpowiedź poznamy w sobotę rano, kiedy zakończy się gra "Warszawa
2011" - symulacja unijnego szczytu dla studentów.

Czy unijni przywódcy zebrani na szczycie w Warszawie porozumieją się w sprawie budżetu Unii Europejskiej? Odpowiedź poznamy w sobotę rano, kiedy zakończy się gra "Warszawa 2011" - symulacja unijnego szczytu dla studentów.

Gra-symulacja szczytu Rady Europejskiej w 2011 r. rozpoczęła się w piątek po południu w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej - organizatora przedsięwzięcia. Głównym zadaniem grupy 27 studentów - z których każdy wciela się w rolę przywódcy jednego z 27 państw Unii Europejskiej - jest przyjęcie unijnego budżetu na lata 2014-2020.

"Szczyt" jest jedną z imprez odbywających się w stolicy z okazji Dnia Europy.

Podczas otwarcia gry wszyscy uczestnicy odebrali z rąk dyrektor Przedstawicielstwa Róży Thun pamiątkowe pióra. "Będziecie dzisiaj parafować wiele umów, listów intencyjnych i porozumień. Te pióra będą Wam bardzo przydatne" - powiedziała.

Jak powiedziała PAP jedna z uczestniczek "szczytu" Urszula Ciółko z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gra to wspólne obrady plenarne wszystkich "przywódców", z przerwami na rozmowy kuluarowe, zawieranie nieformalnych sojuszy i negocjowanie dwustronnych umów.

Uczestnicy gry przeszli wcześniej mini-grę kwalifikacyjną.

Maciej Bury z Przedstawicielstwa KE w Polsce, przewiduje, że gra potrwa 12-16 godzin. "Ale może to być i 16 godzin, a może być i osiem" - zaznaczył. Jak powiedział, w pierwsza gra testowa, która odbyła się 8 marca trwała 12 godzin.

"Studencki szczyt" zakończy się, po uzyskaniu porozumienia lub decyzji graczy o fiasku szczytu. Bury podkreślił, że w sprawie przyjęcia perspektywy finansowej każdy z graczy ma prawo weta. "To pokazuje, jak trudne czekają ich obrady" - uważa.

Podczas "szczytu" umiejętności uczestników będą oceniali tzw. mistrzowie gry czyli jej twórcy, studenci UW Daniel Czarnocki i Tomasz Luber. W grze będą oni reprezentantami Komisji Europejskiej. Po zakończeniu "szczytu" przyznane przez nich punkty zostaną podsumowane i powstanie ranking graczy.

"Będzie doceniana umiejętność realizowania priorytetów politycznych swojego kraju, a z drugiej strony realizowanie interesów Wspólnoty jako całości" - poinformował Bury.

Wśród uczestników przeważają panowie, studentek jest zaledwie cztery. Najliczniej reprezentowany jest Uniwersytet Warszawski, są także studenci z Akademii Podlaskiej, Collegium Civitas, Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

"Mam nadzieję, że osiągniemy jakiś kompromis, ale wydaje mi się, że będzie burzliwie" - przewiduje Ciółko - "premier Danii". Zdaniem "premiera Finlandii" - Mariusza Audyckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, "negocjacje będą dość długie". "Ale myślę, że damy radę" - dodaje. (PAP)

agt/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)